Mama-Mami | Obiteljski Forum | Kolači i torte | Besplatni foto oglasi | Prirodna kozmetika | EOS 400D | Free Games | Obitelj | Free online games |
Free online games | Adventure games | Arcade games | Fighting games | Dress-Up games | Puzzle games | Jigsaw games | Coloring games | Games for girls

Mama-Mami Forum

Zajedno smo jači!!!
View this site online

» Mama-Mami Forum » » pisanje oporuke

pisanje oporuke

1. BelladonnaTook - View this post online

18.06.2008. 21:12:57

imam vrlo ozbiljan problem i treba mi pomoc :mrgreen:

trebam hitno nagovoriti tatu da napise oporuku, ali ja nista ne znam o tome.
Htjela bih da ode kod nekog odvjetnika i da to obavi.
E sad kod kojeg odvjetnika - bilo koji ili ima neki posebni za oporuke i rjesavanje ostavinskih problema? I koliko to kosta? Trebam li na nesto posebno paziti?

Stvar je ovakva, moj tata ima zenu koja je mentalno nestabilna i ima koma djecu koja su pridonjela tom njenom stanju. Djeca (iz macehinog prvog braka) su na kraju i istjerala mog tatu van iz stana. Moj tata je nasljedio kucu svojih roditelja (dijeli se sa jos 3 sestre), i nije neka lova u pitanju. Najvise me muci da se tati nesto ne dogodi i da onda moja maceha nesto ne nasljedi i preko nje njena djeca. To bi mi stvarno tesko palo.

help!

2. adiss - View this post online

18.06.2008. 21:20:33

tvoj tata može na običnom papiru napisati oporuku i potpisati se i ona će biti vjerodostojna :good:
tako su moji napravili s tatinim pokojnim bratićem preko kojeg su uvezli auto jer je bio sklon alkoholu i bolesti. taj papir ih je spasio nakon njegove smrti svih komplikacija. auto jednostavno nije ulazio u ostavinsku raspravu. samo što je to jednostavniji primjer gdje su se lako moglli navesti svi detalji o predmetu naslijeđa

javit će se sigurno kakav pametan pravnik :klanj:

3. andreja - View this post online

18.06.2008. 21:48:29

Quote adiss
tvoj tata može na običnom papiru napisati oporuku i potpisati se i ona će biti vjerodostojna :good:
tako su moji napravili s tatinim pokojnim bratićem preko kojeg su uvezli auto jer je bio sklon alkoholu i bolesti. taj papir ih je spasio nakon njegove smrti svih komplikacija. auto jednostavno nije ulazio u ostavinsku raspravu. samo što je to jednostavniji primjer gdje su se lako moglli navesti svi detalji o predmetu naslijeđa

javit će se sigurno kakav pametan pravnik :klanj:

tako nekako:

napisana vlastitom rukom, potpisna (pri punoj svijesti i sve sto uz to ide) - priznaje se
napisana tudjom rukom (ako je osoba bolesna i ne moze pisati i potpisati) - potrebna su dva NEZAINTERESEIRANA svjedoka uz osobu koja pise umjesto onoga koji oporucno ostavlja

u oba slucaja oporuka se ne ovjerava kod notara (javnog biljeznika ili odvjetnika) vec je vjerodostojna volja pokojnika

ovo sa dva nezainteresirana svjedoka je uvijek skakljivo, zato je bolje da je pisana rukom osobe koja ostavlja

odredjenog odvjetnika (i/ili biljeznika) se moze imenovati provoditeljem (izvrsiteljem) oporuke, no to ti vjerojatno nece trebati

4. sunčica - View this post online

18.06.2008. 22:53:34

ja sam bila uvjerena da se oporuka mora ovjeriti kod javnog bilježnika, a odnedavna da ni to nije dovoljno već da mora i kod nekakvog suda

i dalje mi je sumnjivo da je rukom pisana oporuka čak i uz svjedoke valjana

na osnovi čega se može identificirati rukopis kad danas jako malo ljudi uopće što piše rukom?

ako je nasljedstvo veliko, netko tko želi smuljatilako nađe "nezainteresirane" svjedoke :ne zna:

bella - kod javnog bilježnika, što je sigurno - sigurno

5. andreja - View this post online

18.06.2008. 22:59:55

cajmal

6. andreja - View this post online

18.06.2008. 23:01:58

[quote:30713701b5="sunčica"]ja sam bila uvjerena da se oporuka mora ovjeriti kod javnog bilježnika, a odnedavna da ni to nije dovoljno već da mora i kod nekakvog suda

i dalje mi je sumnjivo da je rukom pisana oporuka čak i uz svjedoke valjana

na osnovi čega se može identificirati rukopis kad danas jako malo ljudi uopće što piše rukom?

ako je nasljedstvo veliko, netko tko želi smuljatilako nađe "nezainteresirane" svjedoke :ne zna:

bella - kod javnog bilježnika, što je sigurno - sigurno

ali nije potrebno ;)
http://www.poslovniforum.hr/zakoni/z_naslj01.asp

[quote:30713701b5]II. Oblici oporuke

1. Privatne oporuke

Vlastoručna oporuka

Članak 30.

(1) Oporuka je valjana ako ju je oporučitelj vlastoručno napisao i ako ju je potpisao.

(2) Za valjanost vlastoručne oporuke nije nužno, ali je korisno, da su u njoj naznačeni mjesto i datum kad je sastavljena.

Pisana oporuka pred svjedocima

Članak 31.

(1) Oporučitelj koji zna i može čitati i pisati može sastaviti oporuku tako što će za ispravu, bez obzira tko ju je sastavio, izjaviti pred dva istodobno nazočna svjedoka da je to njegova oporuka te je pred njima potpisati.

(2) Svjedoci će se potpisati na samoj oporuci, a korisno je da se naznači njihovo svojstvo svjedoka, kao i druge okolnosti koje bi mogle koristiti njihovom lakšem pronalaženju.

2. Javna oporuka

Članak 32.

(1) Svatko može valjano oporučiti u obliku javne oporuke, a osoba koja ne može ili ne zna čitati ili se ne može potpisati može u redovitim okolnostima oporučiti samo u obliku javne oporuke.

(2) Javnu oporuku na oporučiteljev zahtjev sastavljaju u Republici Hrvatskoj sudac općinskog suda, sudski savjetnik u općinskom sudu ili javni bilježnik, a u inozemstvu konzularni odnosno diplomatsko-konzularni predstavnik Republike Hrvatske (ovlaštena osoba).

(3) Ovlaštena osoba oporuku sastavlja prema kazivanju oporučitelja.

(4) Sastavljenu oporuku ovlaštena osoba pročitat će oporučitelju, objasniti mu pravne posljedice oporučnog raspolaganja i dati mu da pred njom oporuku potpiše.

(5) O svim radnjama iz prethodnog stavka ovlaštena osoba će u samoj ispravi o sastavljanju oporuke sačiniti zapisnik kojim će potvrditi da su sve te radnje poduzete. Ovaj zapisnik potpisuju oporučitelj i ovlaštena osoba.

(6) Ako oporučitelj nije u stanju potpisati oporuku odnosno zapisnik, navest će razlog ovlaštenoj osobi koja će to zabilježiti na oporuci i zapisniku. Oporučitelj može zatražiti od neke druge osobe da ga potpiše na oporuci i zapisniku.

Javna oporuka ako je oporučitelj nije u stanju pročitati

Članak 33.

(1) U slučaju da oporučitelj nije u stanju pročitati oporuku koju mu je sastavila ovlaštena osoba, ova će je pročitati oporučitelju u nazočnosti dvaju svjedoka koji razumiju jezik na kojem je oporuka sastavljena, nakon čega će oporučitelj u njihovoj nazočnosti potpisati oporuku ili staviti na nju svoj rukoznak, pošto izjavi da je to njegova oporuka.

(2) Svjedoci će se potpisati na samoj oporuci.

(3) O svim radnjama iz prethodnog stavka ovlaštena osoba će u samoj ispravi o sastavljanju oporuke sačiniti zapisnik kojim će potvrditi da su sve te radnje poduzete. Ovaj zapisnik potpisuju oporučitelj, svjedoci i ovlaštena osoba.

Predaja oporuke na čuvanje

Članak 34.

(1) Oporučitelj može svoju oporuku sam čuvati, ili je povjeriti na čuvanje kojoj drugoj fizičkoj ili pravnoj osobi.

(2) Ako oporučitelj želi povjeriti svoju oporuku na čuvanje sudu, javnom bilježniku ili u inozemstvu konzularnom, odnosno diplomatsko-konzularnom predstavniku Republike Hrvatske, taj ju je dužan primiti na čuvanje bez obzira tko je oporuku sastavio, te postupiti pritom po pravilima ovoga Zakona (članak 167.).

Svjedoci pisane oporuke pred svjedocima i javne oporuke

Članak 35.

(1) Pri sastavljanju pisane oporuke pred svjedocima (članak 31.) i javne oporuke (članak 33.) svjedoci mogu biti punoljetne osobe kojima nije oduzeta poslovna sposobnost i koje znaju i mogu čitati i pisati.

(2) Ne mogu biti svjedoci pri sastavljanju pisane oporuke pred svjedocima ni javne oporuke, niti oporuku sastaviti po oporučiteljevu kazivanju u svojstvu ovlaštene osobe: oporučiteljevi potomci, njegova posvojčad i njihovi potomci, njegovi predci i posvojitelji, njegovi srodnici u pobočnoj lozi do zaključno četvrtog stupnja, bračni drugovi svih tih osoba ni oporučiteljev bračni drug.

Raspolaganja u korist ovlaštene osobe, svjedoka i njihovih bližih srodnika

Članak 36.

Ništave su oporučne odredbe kojima se nešto ostavlja osobi koja je oporuku sastavila, svjedocima pri njezinu sastavljanju, njihovim bračnim drugovima, njihovim predcima, njihovim potomcima, njihovim srodnicima u pobočnoj lozi do zaključno četvrtog stupnja srodstva i bračnim drugovima svih tih osoba.

3. Oporuka u izvanrednim okolnostima

Usmena oporuka

Članak 37.

(1) Oporučitelj može očitovati svoju posljednju volju usmeno pred dva istodobno nazočna svjedoka samo u izvanrednim okolnostima zbog kojih nije u stanju oporučiti ni u jednom drugom valjanom obliku.

(2) Usmena oporuka prestaje vrijediti kad protekne 30 dana od prestanka izvanrednih okolnosti u kojima je napravljena.

Svjedoci usmene oporuke

Članak 38.

Svjedoci usmene oporuke mogu biti samo osobe koje mogu biti i svjedoci javne oporuke, ali ne moraju znati ni moći čitati ni pisati.

Dužnost svjedoka usmene oporuke

Članak 39.

(1) Svjedoci pred kojima je oporučitelj usmeno očitovao svoju posljednju volju dužni su bez odgode napisati sadržaj oporučiteljeva očitovanja i što prije predati to sudu ili javnom bilježniku na čuvanje, ili ga usmeno ponoviti pred sudom ili javnim bilježnikom iznoseći kada je, gdje i u kojim je prilikama oporučitelj očitovao svoju posljednju volju.

(2) Neispunjenje dužnosti svjedoka iz stavka 1. ovoga članka ne šteti valjanosti usmene oporuke.

Raspolaganja usmenom oporukom u korist svjedoka i njihovih bližih srodnika

Članak 40.

Ništave su odredbe usmene oporuke kojima se ostavlja nešto svjedocima pri njezinu sastavljanju, njihovim bračnim drugovima, njihovim predcima, njihovim potomcima, njihovim srodnicima u pobočnoj lozi do zaključno četvrtog stupnja srodstva i bračnim drugovima svih tih osoba.

7. sunčica - View this post online

18.06.2008. 23:33:08

andreja, vidim da nije potrebno, ali ako su mogući nasljednici potencijalni muljatori, mislim da se bolje osigurati kod neke službene instance

iako u tvom slučaju bella, oni će (tj. tvoja maćeha) dobiti nužni dio čak i da oporuku napiše samo u tvoju korist - zato je ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ziher

8. andreja - View this post online

18.06.2008. 23:37:23

[quote:b1e8f1ae1f="sunčica"]andreja, vidim da nije potrebno, ali ako su mogući nasljednici potencijalni muljatori, mislim da se bolje osigurati kod neke službene instance

iako u tvom slučaju bella, oni će (tj. tvoja maćeha) dobiti nužni dio čak i da oporuku napiše samo u tvoju korist - zato je ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ziher

pa nece dobiti nuzni dio ako on to striktno oporucno opovrgne :ne zna: (sve sto tu trkeljam, trkeljam na osnovu frisko odrzanih konzultacija s odvjetnikom oko jedne nekretnine koju moja mama treba nasljediti, dakle pokaze li se suprotno od onoga sto pisem bit ce mi to itekako vrijedna informacija...)

9. sunčica - View this post online

18.06.2008. 23:45:32

ja sam onda totalno dezinformirana jer sam mislila da u našem zakonu ne postoji striktno oporučno opovrgnuće :ne zna:

ma, ionako smo pravo i ja [img:47ca1dc835]http://www.clicksmilies.com/s1106/fragend/confused-smiley-014.gif[/img:47ca1dc835]

10. andreja - View this post online

18.06.2008. 23:50:56

[quote:9a829f9a8a="sunčica"]ja sam onda totalno dezinformirana jer sam mislila da u našem zakonu ne postoji striktno oporučno opovrgnuće :ne zna:

ma, ionako smo pravo i ja [img:9a829f9a8a]http://www.clicksmilies.com/s1106/fragend/confused-smiley-014.gif[/img:9a829f9a8a]

sad si me potpuno pomela... idem citati cijeli zakon

u ovom nasem slucaju nema direktnih nasljednika osim muza (dijete im je umrlo i moju mamu zapravo dozivljavaju kao svoju) a muz je upoznat i suglasan sa oporukom... (rijec je o nekretnini koju njegova zena ima prije braka, dakle nije njihova bracna stecevina)

zbunj, zbunj, zapravo jedva cekam da se javi Gabi ili netko :mrgreen: :klanj: :bravo1:

11. andreja - View this post online

18.06.2008. 23:53:13

a laprdala sam ovdje samo zbog toga sto sam i sama bila prilicno iznenadjena cinjenicom da se oporuka relativno lako napise, bez svjedoka, bez potpisa, bez notara...

12. BelladonnaTook - View this post online

19.06.2008. 04:35:27

ok nasla sam neke stvari:

Vrste

a) Privatna - oporuka koju pravi sam oporučitelj bez prisustva javnih tijela ili tijela koja u danom slučaju zastupaju javna tijela.

Privatna oporuka može biti:
- vlastoručna (holografska)
- pisana oporuka pred svjedocima (alografska) ili
- usmena oporuka pred svjedocima.

b) Javna - oporuka sačinjena uz sudjelovanje javnih tijela.

Javnu oporuku su prema ZN-u ovlašteni, na zahtjev oporučitelja sastaviti:

- sudac općinskog suda
- sudski savjetnik u općinskom sudu
- javni bilježnik
- u inozemstvu konzularni, odnosno diplomatsko-konzularni predstavnik RH.

c) Redovita - je oporuka koja se može praviti u svakoj prilici.

Oblik je strog, rok valjanosti neograničen.

Tu spadaju: privatne pisane oporuke, javna i međunarodna oporuka.

d) Izvanredna - koja se pravi u izvaanrednim okolnostima.

Izvanredne okolnosti mogu biti objektivne (rat, požar, poplava, itd.) ili subjektivne (bolest, velika udaljenost od naseljenih mjesta, itd.).
Oblik je blaži, rok valjanosti ograničen.
Tu spada: usmena oporuka pred svjedocima

http://hr.wikipedia.org/wiki/Oporuka#Tuma.C4.8Denje_oporuke

13. BelladonnaTook - View this post online

19.06.2008. 04:37:48

i opet bez obzira na oporuku izgleda da se mogu natezati po sudu

Razlozi ništavosti:

a) nesposobnost oporučitelja
Ne može sastaviti oporuku tko nije navršio 16 godina života ili nije bio sposoban za rasuđivanje.
Nesposobnost rasuđivanja koja bi nastupila nakon što je oporuka napravljena nije razlog ništavosti oporuke.

b) nemogućnost i nedopustivost sadržaja
Npr. unošenje u oporuku raspolaganja u korist suca koji je sastavio oporuku, svjedoka, njihovih potomaka, bračnih drugova, itd.
Taj razlog zahvaća samo pojedine odredbe u oporuci, pa će se u pravilu raditi o djelomičnoj ništavosti.

Razlozi pobojnosti:

a) mane volje kod oporučitelja, tj. ako je prijetnjom ili silom natjeran da sastavi oporuku ili je je sastavio zbog prijevare ili zablude. Ovdje se uvažava i zabluda u motivu.
Rok za tužbu za poništenje je godina dana od saznanja za razlog pobojnosti, s tim da taj rok ne može početi teći prije proglašenja oporuke. Krajnji (objektivni) rok je deset godina od proglašenja, ali prema osobi koja je prouzročila mane oporučiteljeve volje ili je za njih znala ili morala znati, taj rok je dvadeset godina od proglašenja oporuke.

b) nedostatak propisanog oblika
Poništenje oporuke se može zahtijevati u roku jedne godine od saznanja za oporuku, s tim da rok ne može početi teći prije proglašenja oporuke. Krajnji rok je deset godina od proglašenja oporuke.

c) raspolaganja suprotna pravu na nužni dio
Pravo zahtijevati umanjenje oporučnih raspolaganja kojima je povrijeđen nužni dio ima samo nužni nasljednik, u roku od tri godine od proglašenja. Njegov nasljednik nasljeđuje to pravo samo ako je nužni nasljednik postavio zahtjev za nužni dio prije svoje smrti.

vrlo komplicirano :)

14. Fortuna - View this post online

19.06.2008. 05:36:51

bella ja bi da sam na tvom mistu uz svjedoke njega i snimila kamerom kako pise oporuku ( zlu ne trebalo)

15. Minnie Mouse - View this post online

19.06.2008. 06:08:31

ja trebam naslijediti stan od djeda kad umre i konzultirali smo se s advokatom oko oporuke

uputa advokata je bila da se napravi ugovor o doživotnom uzdržavanju koji se ovjerava na sudu, s obzirom da se na taj način jedino može izbjeći "nužni dio" za neke druge zainteresirane osobe

to smo mi i sklopili prije 10-ak godina pa sad čekam li čekam, ali djed je žilav :hihi:

16. Simone - View this post online

19.06.2008. 07:57:26

ili ti i tata (i tvoja seka npr.) potpisete ugovor o uzdrazavnju i mogu vam svi puhati pod rep :bravo1:

17. Gabi - View this post online

19.06.2008. 09:05:36

Ova situacija o izbjegavanju nužnog dijela potpisivanjem doživotnog uzdržavanja - pažnja! doživotnog - ne dosmrtnog! (vlasništvo imovine uzdržavane osobe prelazi na davatelja uzdržavanja u momentu potpisa i ovjere ugovora. Dakle, odmah, i za prijelaz vlasništva ne čeka se smrt uzdržavane osobe) i nije baš stopostotno ziher.
Naime, ugovor o doživotnom uzdržavanju je dvostrano obvezujući ugovor (nekretnina u zamjenu za skrb npr.).
Stranka koja smatra da joj je povrijeđeno pravo na nužni dio može ustati protutužbom i tražiti da se u ostavinsku masu uračunaju svi darovi učinjeni prema nasljednicima.
Ugovori o doživotnom uzdržavanju bili su pobijani s osnova da se djelomično radi o darovnom ugovoru i da se taj dio, koji bi de facto predstavljao darovanje, ima uračunati u ostavinsku masu.

18. Simone - View this post online

19.06.2008. 11:41:11

Quote Gabi
Ova situacija o izbjegavanju nužnog dijela potpisivanjem doživotnog uzdržavanja - pažnja! doživotnog - ne dosmrtnog! (vlasništvo imovine uzdržavane osobe prelazi na davatelja uzdržavanja u momentu potpisa i ovjere ugovora. Dakle, odmah, i za prijelaz vlasništva ne čeka se smrt uzdržavane osobe) i nije baš stopostotno ziher.
Naime, ugovor o doživotnom uzdržavanju je dvostrano obvezujući ugovor (nekretnina u zamjenu za skrb npr.).
Stranka koja smatra da joj je povrijeđeno pravo na nužni dio može ustati protutužbom i tražiti da se u ostavinsku masu uračunaju svi darovi učinjeni prema nasljednicima.
Ugovori o doživotnom uzdržavanju bili su pobijani s osnova da se djelomično radi o darovnom ugovoru i da se taj dio, koji bi de facto predstavljao darovanje, ima uračunati u ostavinsku masu.

hebate a vecina odvjetnika bas preporuca ovaj tip ugovora jer kao ne moze ti nitko nista :roll:

znaci sve se da pobijati godinama po sudovima?

19. Gizmo - View this post online

19.06.2008. 11:55:24

Ne kužim sad ovo oko uzdržavanja. (treba mi malo više danas :mrgreen: )

Moja mama je vlasnik svega, nekretnina, pokretnina itd. Moja braća žive s njom. Ako oni s njom potpišu ugovor o doživotnom uzdržavanju (sa ili bez mog znanja) - da li to znači da u trenutku potpisa i ovjere oni mogu sve prebaciti na sebe ? I to prodati?

Ili sam krivo shvatila?

20. Myway - View this post online

19.06.2008. 12:02:40

Moja pokojna baka je htjela sestri, bratu i meni ostaviti u naslijeđe nekakvu zemlju.
Sama je napisala to na obični bijeli papir i vlastoručno se potpisala i ostavila to mom tati na čuvanje. Mi za to nismo ni znali.
Na ostavinskoj raspravi su bili pozvani tata i njegove dvije sestre koje su htjele osporiti taj dio oporuke, koji je tata donio.

Sutkinja je samo pitala tatine sestre "Je li to potpis vaše majke?", nakon što su obje potvrdile, više nije bilo dileme i nas troje smo bez ikakvih problema naslijedili.

Dakle, potvrđujem zakon iskustvom iz prve ruke :bravo1:

21. sunčica - View this post online

19.06.2008. 12:35:48

ispada da nikako nije moguće da ostaviš nasljedstvo onome kome želiš :ne zna:

ma ne možeš nikome ni za života darovati, a da ti to kasnije netko ne može osporiti

22. alfistica - View this post online

19.06.2008. 13:17:34

Fortuna :hihi:

Minnnie i žilavi djedica :hihi:

A propos pisanja oporuke i nužnog dijela...MM-ov djed je SVE ostavio drugom sinu (ne MM-ovom tati koji je btw. umro prije par godina) i na ostavinskoj raspravi MM i njegova polusestra su se odrekli nužnog djela na koji su imali PRAVO, bez obzira kaj je djedica napisao oporuku da ovome drugome sinu ostavlja SVE.

23. PikaBou - View this post online

19.06.2008. 13:38:43

Nabrzinu sam projurila gornje postove, pa da podijelim naše iskustvo. Baka mog supruga mu je oporukom na koju se potpisala ona i dvoje svjedoka ostavila svu svoju imovinu, začkolica je bila da potpisi dvoje svjedoka nisu bili čitljivi?!, pa smo se oko toga malo navlačili a drugo nije navela da ostavlja svu svoju pokretnu i nepokretnu imovinu, pa je auto (koji joj je kupio MM) pripao ocu MM. Na sudu su svakako pitali oca da li se odriče nužnog dijela, bez obzira na oporuku. A da razmislite o darovnom ugovoru?

24. Gabi - View this post online

19.06.2008. 14:09:52

[quote="Simone"]Quote Gabi

hebate a vecina odvjetnika bas preporuca ovaj tip ugovora jer kao ne moze ti nitko nista :roll:

Ovaj primjer koji sam navela odnosi se na dosmrtno uzdržavanje.
Dakle, nikako ne potpisivati ugovor o dosmrtnom uzdržavanju (postoje mišljenja i da bi ga kao vrstu ugovora trebalo smatrati ništavim i da je nemoralan)

Ovakvo "snalaženje" s ugovorom o doživotnom uzdržavanju (a u svrhu izbjegavanja traženja nužnog dijela) ipak je nježno rečeno - traženje brežuljaka u zakonu - da budemo suptilni.

25. Gabi - View this post online

19.06.2008. 14:27:12

Quote BelladonnaTook
imam vrlo ozbiljan problem i treba mi pomoc :mrgreen:

trebam hitno nagovoriti tatu da napise oporuku, ali ja nista ne znam o tome.
Htjela bih da ode kod nekog odvjetnika i da to obavi.
E sad kod kojeg odvjetnika - bilo koji ili ima neki posebni za oporuke i rjesavanje ostavinskih problema? I koliko to kosta? Trebam li na nesto posebno paziti?

Stvar je ovakva, moj tata ima zenu koja je mentalno nestabilna i ima koma djecu koja su pridonjela tom njenom stanju. Djeca (iz macehinog prvog braka) su na kraju i istjerala mog tatu van iz stana. Moj tata je nasljedio kucu svojih roditelja (dijeli se sa jos 3 sestre), i nije neka lova u pitanju. Najvise me muci da se tati nesto ne dogodi i da onda moja maceha nesto ne nasljedi i preko nje njena djeca. To bi mi stvarno tesko palo.

help!

To je tvoje subjektivno mišljenje, ili maćeha doista ima žuti karton?
Bitno je u slučaju njenog ponašanja, u kojem slučaju može biti nedostojna za nasljeđivanje.
Nasljeđuje se samo stečevina u njihovom zajedničkom braku, nasljedstvo tvog oca koje je stekao od svojih roditelja ne ulazi u bračnu stečevinu.

26. BelladonnaTook - View this post online

19.06.2008. 21:43:08

Quote Gabi

Bitno je u slučaju njenog ponašanja, u kojem slučaju može biti nedostojna za nasljeđivanje.
Nasljeđuje se samo stečevina u njihovom zajedničkom braku, nasljedstvo tvog oca koje je stekao od svojih roditelja ne ulazi u bračnu stečevinu.

ja se bojim njene djece a ne nje :mrgreen:
ona ce dobiti nuzni dio a nakon nje njena djeca

njena djeca su uzas :roll:

27. andreja - View this post online

19.06.2008. 21:49:42

Quote BelladonnaTook
Quote Gabi

Bella, ali kuca koju je tvoj tata nasljedio od svojih roditelja nije bracna stecevina, ili ja opet nesto krivo tumacim?

28. BelladonnaTook - View this post online

19.06.2008. 23:21:14

Quote andreja
Quote BelladonnaTook
Quote Gabi

Bella, ali kuca koju je tvoj tata nasljedio od svojih roditelja nije bracna stecevina, ili ja opet nesto krivo tumacim?

ne znam ali kuca ce se prodati. Pitanje je di ce lova zavrsiti. ja smao ne zelim da me netko navlaci po sudu. Zelim se osigurati od bilo kakvih mogucih trzavica u buducnosti.

29. sunčica - View this post online

19.06.2008. 23:32:04

mislim da postoji mogućnost izdavanja nekog rješenja kod suda, ali to nije baš standardna oporuka već više kao zahtjev ili tako nešto

to se sigurno ne može osporiti

30. Gabi - View this post online

20.06.2008. 08:42:48

Quote BelladonnaTook
Quote Gabi

Ne dobiva ni maćeha ni djeca ništa što nije bračna stečevina. :hik:

31. BelladonnaTook - View this post online

20.06.2008. 15:31:44

Quote Gabi
Ne dobiva ni maćeha ni djeca ništa što nije bračna stečevina. :hik:

ok, super :)

maceha je inace, sluzbeno potvrdjeno mentalno nestabilna. Moj tata se brinuo za nju, vozio je kod doktora, isao do ducana, davao joj novce i sl. Ne znam da li se oni jos stvarno vole ali znam da su se voljeli prije puno godina. Ne kuzim bas potpuno njihovu vezu i ne ulazim previse u to zasto se ne razvedu. Sve je vise-manje funkcioniralo OK dok se njena djeca nisu upetljala i izbacila mog tatu van.

Vec sam prije pisala na forumu da ja ne mrzim svoju macehu i stvarno nemam nista protiv nje kao osobe, ali ... covjek nikad ne zna na sta ce ju djeca nagovoriti.

32. BelladonnaTook - View this post online

20.06.2008. 15:38:56

hvala svima na savijetima

:klanj:

33. adiss - View this post online

20.06.2008. 16:40:25

Quote BelladonnaTook
... covjek nikad ne zna na sta ce ju djeca nagovoriti.

samo ti i dalje tako pametno razmišljaj :cmok:
puno ljudi misli da se to "njima ne može dogoditi"

34. Hobit - View this post online

20.06.2008. 18:45:08

Belladonna sorry malo ću se ubaciti s pitanjem
MM je potpisao ugovor o doživotnom uzdržavanju sa svojom tetom u zamjenu za stan
teta je udovica i nema djece
tko može tražiti taj nužni dio

35. BelladonnaTook - View this post online

21.06.2008. 02:21:44

btw danas sam cula jednu dobru foru

ima se pravo traziti nuzni dio samo ako se nikako drugacije nije bilo podmireno. Tako je od moje frendice ocuh svojoj djeci ostavio svakom epo JEDAN dolar :)

isla sam malo cackati o tome i naisla na ovo
[quote:d55c9ae9e9]imate pravo na nužni dio ako ste tim darovanjem oštećeni. Naime, ako od oca niste nikako drugačije namireni, tada bi se taj dar trebao vratiti u ostavinu i onda dijeliti na nasljednike. Uz napomenu da to sami morate inicirati na sudu jer sud na to ne pazi po službenoj dužnosti.

http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=8718&forum=23&10

sto bi znacilo da ako moj tata napise oporuku i u njoj svojoj zeni ostavi 5 kn ona je dobila svoj dio :)

36. adiss - View this post online

21.06.2008. 10:58:19

ako je tako, onda vama u korist, ali po meni na sramotu našeg zakona i prava :ne zna:

37. Simone - View this post online

23.06.2008. 09:36:15

Quote Hobit
MM je potpisao ugovor o doživotnom uzdržavanju sa svojom tetom u zamjenu za stan

drugi necaci ako ih ima

38. Hobit - View this post online

23.06.2008. 10:34:47

Quote Simone
Quote Hobit

drugi necaci ako ih ima

hmmm ima ih i već su se bunili
ali činjenica je da teta živi sa MM-ovom mamom u njihovoj kući(koja i piše na MM,sveki i sestru od MM-a) i ona-svekrva vodi računa o njoj
a ne nitko od ostalih nećaka

39. alfistica - View this post online

23.06.2008. 11:38:00

Hobit, mislim da ti to nema veze...

Žena od koje smo mi kupili stan je vodila brigu o svojoj teti koja je bolovala od raka, a drugi nećaci žive, čini mi se u Rijeci i nisu u brizi sudjelovali nikako...

Kada je dala oglas za stan rekla da treba pričekati 2 tjedna da vidi da li će se tko od nećaka žaliti na ostavinsku. Hvala Bogu, nitko se nije žalio, ona se upisala kao vlasnik i nama prodala stan.

Dakle, da su htjeli, mogli su se žaliti i zagorčati život svima oko sebe. ;) Hvala Bogu, pa su ljudi - ispali ljudi i ispoštovali tetinu želju :klanj:

Zato ni MM isto nije niš tražio, jer od tog nužnog dijela (didinog) u biti nema niš..mog'o je samo zayebavat' svojim kapriciranjem i usporiti proces za narednih 20 godina od čega nitko ne bi imao niš.

Samo LOŠE ODNOSE.

40. Montoya - View this post online

23.06.2008. 11:44:30

vidis... i ja sam mislila da ugovoro o dozivotnom uzdrzavanju predstavlja 100% siguran nacin da se rijesis svih ostalih nasljednika...

41. sunčica - View this post online

23.06.2008. 11:53:07

To valjda većina ljudi misli pa ni ne potražuje svoj nužni dio jer drži da ih ugovor o uzdržavanju sasvim isključuje.

Pitanje: jeli u RH moguće nasljedstvo ostaviti isključivo onome kome želiš?

42. Montoya - View this post online

23.06.2008. 12:08:19

[quote:0e3d3727e7="sunčica"]To valjda većina ljudi misli pa ni ne potražuje svoj nužni dio jer drži da ih ugovor o uzdržavanju sasvim isključuje.

vjerojatno.

po ovom sto ovdje citam, pretpostavljam da se moze napisati oporuka kojom svim svojim zakonskim nasljednicima ostavljas 1 kn, osim jednom kojem ostavljas svu svoju preostalu pokretnu i nepokretnu imovinu i s kojim onda dodatno jos zakljucis i ugovor o dozivotnom uzdrzavanju.

pri tom cijeli zivot si seksualno pazljiv i savjestan i vodis racuna i cinjenici da svako nezasticeno rasipanje sperme moze rezultirati zakonskim nasljednikom koji kad-tad moze traziti svoj nuzni dio i stvar rijesena.

ovo za nesigurnost dozivotnog uzdrzavanja doista nisam imala pojma, utoliko vise sto imamo jedan slucaj ugovora u familiji i oni misle da su sigurni. hi-hi-hi...

43. Gabi - View this post online

23.06.2008. 12:28:01

[quote:eea1a716fa="sunčica"]To valjda većina ljudi misli pa ni ne potražuje svoj nužni dio jer drži da ih ugovor o uzdržavanju sasvim isključuje.

Moguće, jest. ;)
Ali nije i sigurno.
Ugovor o doživotnom uzdržavanju se može pobijati.
Ugovor o darovanu se može pobijati.
Oporuka se može pobijati.

44. alfistica - View this post online

23.06.2008. 12:39:10

[quote:463c9726b2="sunčica"]To valjda većina ljudi misli pa ni ne potražuje svoj nužni dio jer drži da ih ugovor o uzdržavanju sasvim isključuje.

Po mom iskustvu, DA, ali ostali članovi imaju pravo na nužni dio :mrgreen: To je kaj se tiče ostavinske. Ako imaš sreće da ti se nitko od obitelji ne žali na tvoje "bezobzirne" želje, tvoj odabranik će dobiti to što si ti htjela da dobije ;)

Mislim da ti se drugi nemaju pravo petljati jedino ako napraviš darovni ugovor prije nego kaj "gecrkneš" :mrgreen:

Osobno, NIKADA ne bi tražila nužni dio, jer ako je XY htio/htjela Marku Peri Marici Jagici ostaviti SVE, onda mu je htio/htjela ostaviti SVE. U toj situaciji bi se osjećala totalno nepoželjno (kaj bi naravno zaškakljalo moj ponos :mrgreen: ) i tada ne bi tražila iz principa ni lipice.

45. alfistica - View this post online

23.06.2008. 12:42:50

evo Gabi je pisala dok sam i ja, pa nisam vidjela da se i darovni može pobijati prije nego kaj darovatelj umre..

Gabi, dakle, ako ja kćerki recimo ostavim stan darovnim ugovorom, sin se može žaliti??? Sve to obavim dok sam još hodajuća :mrgreen:

46. Gabi - View this post online

23.06.2008. 12:43:21

Nasljedno pravo je jaaaako zaribano, a još u praksi i ovisi jesi li naletio na:

a) pohlepnog odvjetnika i b) neiskusnog suca :ne zna:

Ako netko želi na kavicu u svezi-glede-dodatnih-pojašnjenja, preporučam se za komunikaciju putem pp...

47. thalia - View this post online

23.06.2008. 12:59:13

Gabi, jel te smijem ja kontaktirat na pp s našom sapunicom od imovinske u trajanju od 11 godina :roll:

48. Gabi - View this post online

23.06.2008. 13:05:34

Probaj.
[size=7:55b9ebb631]Ali, s obzirom na dužinu trajanja parnice, ne mogu jamčiti uspješnost davanja savjeta. ;) [/size:55b9ebb631]

49. BelladonnaTook - View this post online

23.06.2008. 16:44:20

Quote alfistica

Osobno, NIKADA ne bi tražila nužni dio, jer ako je XY htio/htjela Marku Peri Marici Jagici ostaviti SVE, onda mu je htio/htjela ostaviti SVE. U toj situaciji bi se osjećala totalno nepoželjno (kaj bi naravno zaškakljalo moj ponos :mrgreen: ) i tada ne bi tražila iz principa ni lipice.

kuca koju je moj tata naslijedio vrijedi milijon eura, pitala bih te onda jel bi se grebala.
Nasljednika je vise nego prstiju na rukama, sto dodatno komplicira stvari.

50. alfistica - View this post online

23.06.2008. 17:09:55

Bella, MM se odrekao nužnog dijela

stana u centru Poreča
stana u strogom centru Zagreba
i šume u Slavoniji

ne znam kolika je sveukupna vrijednost ,ali nije baš mala

;)

Po meni, najbitniji su ljudski odnosi koji su najzamršenija stvar na svijetu. Ako ti netko želi komplicarati život, ako te želi yebat u zdrav mozak, tako će i napraviti.

Nama ne treba nešto što nikada nismo ni smatrali svojim, bez obzira koliko to vrijedilo :ne zna: No to smo mi...velim...kad ti ljudi žele komplicarati život, onda se javljaju i bratići iz 18 koljena, samo da zagrizu i u taj dio kolača.

Not maj stajl...

51. alfistica - View this post online

23.06.2008. 17:10:40

xxx

52. pipi1 - View this post online

23.06.2008. 17:31:25

Evo jedan primjer,možda nekom pomogne i nadam se da me Gabi neće ispravljati :hik:

Otac i sin potpišu ugovor o doživotnom uzdržavanja

u momentu smrti oca, odnosno kad sin dobije smrtni list, on odlazi na sud i temeljem tog ugovora nekretnine koje su navedene u ugovoru i do tada su glasile na oca prepisuju se na sina

kad se održi ostavinska rasprava te nekretnine se više nigdje ni ne spominju jer one više ne glase na pokojnog oca :bravo1:

53. Gabi - View this post online

24.06.2008. 11:15:29

Pipi, ovaj ugovor koji si navela je korektan sam po sebi, ali... ;)
... u praksi - ako je otac imao drugog sina, on u može pobijati ugovor o doživotnom uzdržavanju, potpisan između oca i brata. npr. drugi sin može dovesti u pitanje pravnu valjanost ugovora s osnova npr. iskorištavanja tuđe nevolje radi postizavanja nerazmjerne imovinske koristi...

54. pipi1 - View this post online

24.06.2008. 12:05:13

Quote Gabi
... u praksi - ako je otac imao drugog sina, on u može pobijati ugovor o doživotnom uzdržavanju, potpisan između oca i brata. npr. drugi sin može dovesti u pitanje pravnu valjanost ugovora s osnova npr. iskorištavanja tuđe nevolje radi postizavanja nerazmjerne imovinske koristi...

Gabi ako ima dokaza da je je sin financijski uzdržavao oca da li svejedno može pobijati ugovor

55. Simone - View this post online

24.06.2008. 12:52:20

Quote pipi1
Quote Gabi

Gabi ako ima dokaza da je je sin financijski uzdržavao oca da li svejedno može pobijati ugovor

moze konkretni primjeri tih dokaza :klanj:

56. Simone - View this post online

24.06.2008. 12:52:53

Quote pipi1
Quote Gabi

moze konkretni primjeri tih dokaza :klanj:

57. Gabi - View this post online

24.06.2008. 13:49:16

Pipi, ovaj drugi brat bi u parnici mogao dokazivati da je ugovor o doživotnom uzdržavanju zapravo simulirani ugovor o darovanju, u slučaju kad vrijednost imovine koju davatelj uzdržavanja dobiva od primatelja uzdržavanja daleko nadmašuje vrijednost davanja koja bi davatelj uzdržavanja predvidivo imao davati primatelju uzdržavanja do njegove smrti.

npr. vrijednost nekretnine € 1.000.000/troškovi brige+uzdržavanja oca = uzmimo npr. kn 5.000,00/mjesečno (a ugovor je npr. zaključen 6 mjeseci prije očeve smrti kn 5.000,00x6=kn 30.000,00 u međuodnosu s kn 7.300.000,00 vrijednosti nekretnine)

58. sunčica - View this post online

24.06.2008. 13:58:17

Gabi, nije li to svojevrstan i novčani rizik - jer stari je pri potpisivanju ugovora mogao živjeti 20 godina. A nekretnina ne mora vrijediti milion, već 50 000 Eur.

Ili recimo da je oporučitelj dobivao neku vrstu skrbi (prijateljstvo ili sl.) koja se ne može platiti novcem?

Nema li čovjek zaista pravo ostaviti sve nekome tko se doživotno za njega istinski brinuo, a ne, recimo, djeci koja su prije x godina otišla u daleki svijet i nisu ni pitala za roditelje (ili su bila u blizini, ali ipak nisu dovoljno vodili računa o starcu)?

59. Gabi - View this post online

24.06.2008. 14:22:39

Dobar je primjer.
Ali, kako bi pravo trebalo ići šotobraco s pravicom i kako je simbol božice Justicije - vaga, treba biti pripravan i na druge primjere.

Npr. otac favorizira jedno dijete nauštrb drugog i maliciozno drugo dijete lišava čak i nužnog dijela nasljedstva, potpisujući ovakav ugovor o doživotnom uzdržavanju.

A nema dovoljno muda legalno ga lišiti nasljedstva i sročiti takvu turbo-oporuku u kojoj će bjelodano dokazati da je drugi sin-kćer nedostojan za nasljeđivanje
(a naravno, ne može to niti dokazati, jer je ponašanje oca kapriciozno i osnovano na npr. njegovim predrasudama - sjećam se jednog slučaja iz prakse - otac je sinu zamjerao što je oženio ženu druge vjere/nacije)

[quote:1644bbe1fa]
Ili recimo da je oporučitelj dobivao neku vrstu skrbi (prijateljstvo ili sl.) koja se ne može platiti novcem?

Mislim da smo se koncentrirali na ugovor o doživotnom uzdržavanju.
On nije nasljednopravni ugovor.
Ugovor o doživotnom uzdržavanju je dvostrani naplatni pravni posao.

Kod oporuke oporučitelj može sve ostaviti jednoj osobi, a ako izričito ne želi ostaviti nekretninu/pokretninu - ostavinu npr. drugom sinu ili kćeri, trebao bi ga isključiti iz nasljedstva (vidi gore).

60. Gabi - View this post online

24.06.2008. 14:43:13

[quote:26990ad6a1="sunčica"]Gabi, nije li to svojevrstan i novčani rizik - jer stari je pri potpisivanju ugovora mogao živjeti 20 godina. A nekretnina ne mora vrijediti milion, već 50 000 Eur.

Pa, naravno, ovisi o konkretnom ugovoru i situaciji.
Mogli su ga zaključiti 1985. a otac umire npr. 2005.
Pretpostavljam da u tom slučaju drugi sin vjerojatno ne bi mogao pobijati ugovor s tog osnova, s obzirom da to više ne bi bila ta kalkulacija.
Ali bi ga mogao pobijati ako je zaključenje ugovora protivno dobrim običajima ili ako je taj pravni posao nemoralan.

61. sunčica - View this post online

24.06.2008. 14:55:56

Zašto se to onda zove "posljednja volja", kad je to sve osim volja pokojnika?

Ispada da zakon zna bolje što čovjek želi, negoli on sam...

Zanemari, ovo je više retoričko pitanje ;)

62. pipi1 - View this post online

24.06.2008. 16:19:51

Ugovor o kojem ja pričam je sastavljen skoro tip-top jer ga je sastavljao stručan čovjek :love1:

Nekretnina je vrijedila cca 50000 E i sastavljen je cca 8 godina prije smrti oca odnosno sin ga je toliko godina uzdražavao i dosegao je tu vrijednost

mislim da je bilo i obrazloženo zašto drugom djetetu neće ništa pripasti :bravo1:

63. Hobit - View this post online

01.07.2008. 12:28:12

a može li nekretninu prije smrti prenjeti na toga kome je želi ostaviti :hm: :ne zna:

» Mama-Mami Forum » » pisanje oporuke
26.10.2014. 10:27:55 : Mama-Mami Forum : Zajedno smo jači!!!
Free online games | Adventure games | Arcade games | Fighting games | Dress-Up games | Puzzle games | Jigsaw games | Coloring games | Games for girls
Mama-Mami | Obiteljski Forum | Kolači i torte | Besplatni foto oglasi | Prirodna kozmetika | EOS 400D | Free Games | Obitelj | Free online games |