Mama-Mami | Obiteljski Forum | Kolači i torte | Besplatni foto oglasi | Prirodna kozmetika | EOS 400D | Free Games | Obitelj | Free online games |
Free online games | Adventure games | Arcade games | Fighting games | Dress-Up games | Puzzle games | Jigsaw games | Coloring games | Games for girls

Mama-Mami Forum

Zajedno smo jači!!!
View this site online

» Mama-Mami Forum » 3-7 god. » Citanje

Citanje

1. kalista - View this post online

12.10.2007. 20:06:47

Da li je normalno (uobicajeno) da 5 ogodisnjaci znaju sva slova i samostalno citaju recimo naslove i natpise??? Hvala :hekla:

2. pipi1 - View this post online

12.10.2007. 20:25:37

Moj petipogodišnjak zna sva slova (neka mora malo promisliti koja su )

riječi čita slovkajući a one kraće zna poslije spojiti a duže ne zna

3. Ana06 - View this post online

13.10.2007. 00:03:51

Jeste, živ sam dokaz ja, čitala sam i latinicu i ćirilicu, sve u periodu od 4 do 5 godine, krenula u školu sa 6,5 i živa se smorila prva dva razreda, nosila sam knjige da čitam na času dok ostali sriču.
A moja štrumpfeta sa punih 6, kaže da je "alergična na nauku", sa 3 je raspoznavala sva slova i tu je ostala.

4. lakra - View this post online

13.10.2007. 00:11:15

djeca su sve naprednija i puno ih u toj dobi zna čitati i pisati
moja Lara je naučila čitati i pisati s 4 godine,s 4 i pol je naučila čitati i mala slova
sad ima 6 god. i čita seki slikovnice :love1: kad mama nema vremena :())
čita i titlove na televiziji ako nisu predugački,one kraće stigne bez problema :bravo1:
sve što čita,čita s razumjevanjem

5. BigMamma - View this post online

13.10.2007. 00:19:30

Matij od 3 i po godine zna čitati sva slova - i mala i pisana.
Sa nepune 4. je počeo pisati slova i riječi, a sad (u utorak puni 5.) piše i čita bez problema (jedino kod pisanja često zaboravi razmak :mrgreen: )

6. Marie - View this post online

13.10.2007. 00:26:11

uobičajeno je...

ja sam u toj dobi već naveliko čitala...

No, eto, u bližoj obitelji imamo i drukčije slučajeve.
Malena od 5god samo će ponešto pročitati, i to one kraće riječi. Jednostavno ju ne zanimaju slova. :ne zna: Raspoznaje ih, ali dalje od toga ne ide.

Drugi je maleni u toj dobi već žurio i učio i mala slova kako bi mogao sam čitati bajke :love1:

Ne znam individualno je to dosta. Znam prvašića kojima je jaaako dosadno dok ostali tek uče i bore se sa prvim slogovima, a oni "rasturaju".

Da se nadovežem na pitanje :mrgreen: Potičete li ih sami? Kada? S koliko god? Kako?

7. Lorena - View this post online

13.10.2007. 00:26:49

Quote lakra
djeca su sve naprednija i puno ih u toj dobi zna čitati i pisati
moja Lara je naučila čitati i pisati s 4 godine,s 4 i pol je naučila čitati i mala slova
sad ima 6 god. i čita seki slikovnice :love1: kad mama nema vremena :())
čita i titlove na televiziji ako nisu predugački,one kraće stigne bez problema :bravo1:
sve što čita,čita s razumjevanjem

tako moja Lo ..svom braci :bravo1: a sve ostalo su pocele u isto doba

8. kalista - View this post online

13.10.2007. 04:26:55

Eto!!!!
Drago mi je da sam u pravu, naime jedna moja "kolegica" je doslovno dobila popi*ditis kada sam rekla da je to danas potpuno normalno i da bih se prije cudila da neki petogodisnjak NE zna citati i pisati (nisam nikada tvrdila da se petogodisnje dijete izvali popodne sa "Bracom Karamazovim" i cita) nego da zna. Cak sam i ja prije 25-30ak godina znala sa 5 godina citati i malo losije pisati, ali nije mi bio problem procitati naslove. A tek danas sa svim didaktickim pomagalima kroz igru........
Zena se nasla doslovno uvrijedjena (mozda je shvatila osobno :ne zna: ), ali mislim da to stvarno nije nesto cemu se covjek treba diviti i padati u nesvjest jer jednostavno nije rijetkost.
Hvala na maloj anketi, iako cak i da joj kazem sta ste napisale ona mi nece vjerovati :roll:

P.S. Ovime nisam htjlela reci da su petogodisnjaci koji nemaju interesa za citanje zaostali i sl. nego jednostavno da danas djeca pod utjecajem TVa, komjuterskih igrica koje su za to i osmisljene, ako pokazuju imalo interesa i ako ih roditelji imalo podrze brzo i lako nauce citati rijeci.

9. Zvrk - View this post online

13.10.2007. 08:26:39

Moj je krenuo u skolu s 4. Znao je citati sva slova i napisati svoje ime. Do 5 god. je znao citati tekst i pisati :bravo1: .

10. dalmatinka - View this post online

13.10.2007. 08:31:10

Moj ima 5 godina i ne zna čitati ni pisati.
Čudno ?
Zna analizu i sintezu , zna zbrajanje i oduzimanje ( apstraktno ) ali brojke i slova ne.

11. MalaSirena - View this post online

13.10.2007. 08:35:29

Meni iz moje prespektive uopće ne bi bilo čudno da petogodišnjak ne zna čitati, makar sam (prema riječima moje mame i bake) naučila čitati s 3.5 godine (jer me to zanimalo).

Mog sina to jedva da zanima, slova mu pokušavam približiti igrama s karticama, čitajući (ali tu više sluša priču, no što gleda slova) i na kraju s kompjuterskom igricom (Sunčica među slovima). Naravno, sve to samo onda kada ga zanima, a zanima ga rijetko.

Došli smo do razine gdje prepoznaje dobar dio slova (ali ne sve) i za neke riječi zna kojim slovom počinju i to je sve.

Grafomotorika mu je loša i uopće ga ne zanima :ne zna: tak da smo miljama daleko od pisanja ikakvih slova (daleko smo od crtanja ikakvih crteža, a kamoli od slova).

Bez obzira na sve, vjerujem da će do škole naučiti pisati (ima još tri godine fore) i nadam se da će ga to malo više zaintrigirati pa da možemo raditi s tim jer ne vidim smisao učenja slova na silu.

12. Fiumanka - View this post online

13.10.2007. 08:41:16

I naša curica rspoznaje slova, čak je isto kao i vecina imala veliki interes sa 3 godine e ali sada ju je malo pustilo, nikad nisam forsirala ali ako dijete zanima ja sam za to da mu se pokaze i da se uči sa njim. Djeca su puno naprednija nego što smo i mi bili a kamoli naši roditelji....
Bravo za dječicu :good:

13. Hobit - View this post online

13.10.2007. 10:23:51

moj će evo još malo pa 6g i nezna ni čitati ni pisati
a ni zbrajati i oduzimati,
jednostavno nema interese i ne mislim ga ni učiti
pošto voli ponekad odigrati sunčicu i garfielda na kompjuteru mislim se da mu kupi onu
malu učilicu šta je sad izašla ali nije baš zainteresiran pa neznam :ne zna:

14. BigMamma - View this post online

13.10.2007. 11:03:46

Pa sve je to individualno, od djeteta do djeteta.

Moj je opsjednut školom, knjigama, bilježnicama, olovkama, bojicama, slovima, brojevima itsl.
Sam je počeo pokazivati slova, tražio nas da mu objašnjavamo koje je koje, nakon par mjeseci je sam od sebe počeo slovkati i pisana (to nam je fakat bio šok jer mu mi nikad nismo pokazivali pisana slova) i tako dalje.

Kad je već pokazao interes onda smo se i mi malo više aktivirali oko te teme pa smo doma vježbali, pisali, čitali i sl.

Kad bi pokazao zasićenje, prestali bismo jer ja ne vjerujem da forsiranje vodi ičemu dobrom.

Ja sam krenula u školu sa 6 a od 4. sam znala i čitati i pisati jer me zanimalo.
Dok recimo mog brata ta tema opće nije zanimala previše pa je krenuo u školu znajući nekoliko slova i brojeva.
MM je fenomen posebne vrste, on je sa 3. počeo čitati i pisati, a kad je krenuo u školu znao je normalno čitati i pisati, cijelu tablicu množenja i tome slično... :ajme: :mrgreen:

Mislim da je danas, uz toliko informacija koje djeca imau, uz toliko didaktičkih igrački, pomagala i sl. sasvim normalno i uobičajeno da djeca sve ranije i ranije usvajaju različita znanja.

15. Anonymous - View this post online

13.10.2007. 11:18:26

Postoji razlika između 'čitanja' tj raspoznavanja slova, gdje je npr. A samo ime za taj 'oblik'
u prosjeku se tek s 4-5 godina u mozgićima spoje određeni djelovi (ovo sam stručno rekla) nakon čega klinci uspiju povezati A sa tim 'zvukom' koji s drugima tvori neku riječ i tad tek nastupa učenje pravog čitanja.
Tak je to nama naša psihologica objašnjavala, jer je Maja prije drugog rođendana 'znala sva slova', zapravo imena za te oblike ;)

16. Anonymous - View this post online

13.10.2007. 14:53:59

Postoji razlika izmedu citanja i slovakanja :ne zna:
I uopce nije ni normalno ni nenormalno ako neko dijete od 5 god ne zna citat.
U razredu od moje curice svi imaju 6 i jos niko ne zna citat i ucitelj je sretan zbog toga.

17. Montoya - View this post online

13.10.2007. 17:29:33

mislim da nije ni obicno ni neobicno da dijete zna slova i cita u toj dobi, ali isto tako mi nije neobicno da ne zna.

moj ima 5,5 godina, raspoznaje slova otkad je imao 2,5 - 3 godine, sad cita dvoslozne rijeci, al nema jos govora o tome da zna citati. od malih slova raspoznaje ona koja su ista kao i velika i slovo e i sav je sretan kad na njega naleti.

18. apple - View this post online

13.10.2007. 21:38:42

imamo punih 5 i ne znamo čitati (a kod psihologa smo bili na testiranju i imamo super rezultate ;) )

prepoznajemo slova -a i to smo postigli trikovima i lukavstvom, montesori pristup smo imali. ja sam ih poticala na to, kroz igru; možda i nisam trebala :ne zna: al jednostavno sam izludila više tom pojavom da sva djeca s 3 god već čitaju pa reko' idemo i mi pokušati...
i nije upalilo baš ni s montesorijem nego sa sunčicom (naša hr. igrica) sad stvarno prepoznaju i razumiju

nisu zainteresirani za samostalno čitanje, drago mi je da sam ih zainteresirala za knjige i priče općenito 8čitam im svaki dan)

19. Betty - View this post online

13.10.2007. 22:41:11

Ja bi samo nadodala da danas postoji jako razvijen poremečaj i naziva se hiperleksija. Radi se o tom da djeca između 3 i 5 godine života znaju sva slova i znaju čitati jednostavne čak i složenije riječi i tekstove a u biti nemaju smisao pročitanog. Sve je na bazi prepoznavanja slova, a sinteze nema.

Bravo za one koji čitaju super :good: :good: :good:

20. mimmy - View this post online

14.10.2007. 20:41:43

Nina zna napisati Nina,Leon,Lana,mama,tata,deda i baka,zna prepisati ono što sam ja prije napisala (bilo kakva slova,može i pisana i napiše točno kako sam i ja :ne zna: ).Zna napisati brojeve od 1-5,dalje šteka :mrgreen:
Jako voli crtati,stavila sam i njene crteže na forum pa možete vidjeti ;) ,danas je sama nacrtala dedi čestitku za rođendan i molila nas da napišemo na poseban papir "sretan rođendan,deda Darko" i onda to sama prepisala na crtež :bravo1:
Jako je zainteresirana i za slova i za crtanje,drago mi je da u vrtiću još ima i dodatni poticaj (radi u grupi sa predškolcima jer ih 24 ide na jesen u školu a ostaje ih samo 8 "malenih" ),ja je ne silim ni na šta,ako me moli da idemo crtat ili pisat-idemo,ako joj se radi nešto drugo-nema problema :ne zna: Dok je Leon totalna suprotnost,on je u fazi šaru-baru :mrgreen:

Eh,ali imamo drugi problem.Veli mi nek joj rečem kak se piše mačka,i ja idem m a č k a,a ona mene pita koje je prvo slovo :hihi: Kako joj to objasniti?

21. donajulia - View this post online

14.10.2007. 21:02:50

Quote Betty
Ja bi samo nadodala da danas postoji jako razvijen poremečaj i naziva se hiperleksija. Radi se o tom da djeca između 3 i 5 godine života znaju sva slova i znaju čitati jednostavne čak i složenije riječi i tekstove a u biti nemaju smisao pročitanog. Sve je na bazi prepoznavanja slova, a sinteze nema.

Bravo za one koji čitaju super :good: :good: :good:

Moja je cijela generacija čitala OBODIN a govorila da je pročitala frižider :hihi:

22. Montoya - View this post online

14.10.2007. 21:07:38

Quote mimmy

Eh,ali imamo drugi problem.Veli mi nek joj rečem kak se piše mačka,i ja idem m a č k a,a ona mene pita koje je prvo slovo :hihi: Kako joj to objasniti?

probaj vjezbice s naglasavanjem prvog slova: mmmmmmmama, mmmmmmmmacka, mmmmmmis, a onda je potakni da i ona da rijec na M. pa onda neko drugo slovo. mom je to bilo jako fora, znali smo se time zabavljati u voznji. doduse, dobijes odgovore tipa reci rijec na R - rrrriba, rrrrruka, orrrrmar :hihi:

23. Peterlin - View this post online

15.10.2007. 08:47:27

Moji su s 4 i 5 godina odavno znali sva slova (to NIJE isto sto i znati citati)... zapravo, mladji sin cak i ranije, ali to nije vazno - ucenje slova i citanja NIJE utrka! :mrgreen:

Trik je odradila abeceda-magnetici na vratima hladnjaka. Nije nam padalo na pamet da ih sustavno ucimo citati, ali smo odgovarali na pitanja - P na prometnom znaku, njihova imena, logotipovi (npr. Konzum) - to su znali prepoznati.

Upute za roditelje kako savladati PREDCITALACKE VJESTINE potrazite u nezamjenjivoj knjizi Igrom do citanja (Mira Cudina - Obradovic): analiza i sinteza glasova u rijeci... npr. Z-E-C = ZEC (Ako ja tebi kazem Z-E-C, koja je to zivotinja.... i obrnuto). SJAJNA stvar!

24. Oxi - View this post online

15.10.2007. 11:37:20

Moj ima četiri godine i slova ga jedva zanimaju; tek je od neki dan počeo tražiti da mu pišem slova i on onda prepisuje. Ali sve što mogu vidjeti je da je dosta spretan u ispisivanju slova, dobro ih oponaša, ali ništa više od toga. :ne zna:

Brojati zna do deset i tu već vidim da shvata da brojevi znače koliko nečega ima, zna nešto prebrojati i slično. Pisati ih ne zna.

Za mene tvrde da sam znala čitati sa četiri godine. Ipak, nije mi čudno da djeca do škole ne znaju pisati i čitati. Nije mi to ni normalno ni nenormalno. :ne zna:

25. Betty - View this post online

15.10.2007. 11:55:52

Donajulija :cmok: ,sjećam se i ja toga, očito smo ista generacija :hihi: . Baš si me vratila u djetinjstvo :hihi:

Al je sam mislila na poremečaj koji se manifestira tek u školskoj dobi, a produkt je tog ranog učenja čitanja.

Pa zato i postoji 1.razred u kojem se uče slova. Zato sve one koji ne čitaju do škole :cmok:

26. Morana - View this post online

22.10.2007. 15:39:41

tako moj kad vidi znak od turbo limača , odmah počne slovkati ( kao zna ) :hihi:
evo uskoro će i 5. rođendan , prepoznaje većinu slova , neki dan je uspio prepoznati tomato ketchup , ali ga to uopće ne interesira . Mi igramo onu igricu sebran i s njom je oduševljen i to je jedino što ga zanima , ostalo radi u vrtiću, ipak je u grupi lakše i zabavnije i ima tog natjecateljskog duha koji ih tjera da se trude .
Doma ga ne tjeram , pokušavam ga zainteresirati raznim igrama , radnim listovima , imamo i jedan poster sa slovima od šegrta hlapića pa njega proučavamo i tako

27. Zmajica - View this post online

23.10.2007. 11:17:46

Moj ce imati 5 u veljači. Prepoznaje slova, prvo je počeo prepoznavati F kao Filip, a onda M kao mama i sl.
Najdraže mu je taražiti slovo F na registracijama auta :roll: Zatim je s magnetićima počeo prepoznavati i ostala slova. Piše samo neka - mislim F, M, T i H, pisanje kao takvo ga uopće ne zanima.
Brojeve do 10 super zna, obožava igrati UNO, broji i do 20 ali te još ne kuži slikovno.
Za Sunčice uopće nije zainteresiran ...

Stariji je čitao sa 5, rasturao je i Sunčice u toj dobi i za sve sa slovima bio jako zainteresiran.

Ja sam i jednom i drugom puno čitala i odgovarala na njihova pitanja u vezi brojki i slova... jednostavno pokazuju različite interese.

28. kike - View this post online

23.10.2007. 11:25:03

Moja srecica ima skoro 4,5 godina i uopce nije zainetesiran za slova i citanje.
No, zna brojati do 20, prepoznaje brojeve te ih zna pisati (doduse polegnuto).

29. hana - View this post online

01.11.2007. 11:59:01

Hana je naučila slova sa dvije godine, i to je niko nije učio nego je učila tako što smo joj tada kupili one velike puzle sa slovima a ona je dizala jedno po jedno i pitala: Sta je ovo, sta je ovo.
A onda me je šokirala kada je nakon nekoga perioda počela da slaže puzle i govori koje je koje slovo.

Danas ima tri godine i 4 mjeseca, i naravno još uvijek zna sva slova, velika, ali ne sastavlja riječi - ne zna čitati.

Ja sam dosta rano naučila čitati, pri polasku u prvi razred znala sam i čirilicu i latinicu, i čitati i pisati. TO sam naučila u vrtiću.

30. mimmy - View this post online

03.11.2007. 18:47:06

Quote Montoya
Quote mimmy

probaj vjezbice s naglasavanjem prvog slova: mmmmmmmama, mmmmmmmmacka, mmmmmmis, a onda je potakni da i ona da rijec na M. pa onda neko drugo slovo. mom je to bilo jako fora, znali smo se time zabavljati u voznji. doduse, dobijes odgovore tipa reci rijec na R - rrrriba, rrrrruka, orrrrmar :hihi:

probala sam i pali :bravo1:
Još se zna zabuniti,recimo,ormaru je prvo slovo m :mrgreen: ,ali se sama ispravi i reče točno :bravo1: Hvala ti :cmok:

Neki dan kad sam došla po njih u vrtić,igrali su zanimljivu igricu sa tetom-izvlačili su slova napisana na papiru iz kutije,morali reći koje je to slovo i životinju koja počne tim slovom :bravo1: Stvarno su tete što se tiče programa super mada im u nekim stvarima jako zamjeram (pošalju ih van kad puše jak vjetar bez jakne i u papučama a one na radijatoru griju guzicu :protest: )

31. MalaSirena - View this post online

03.11.2007. 20:37:58

Evo i mene ponovno na ovom topicu, ali ovaj put da ga pohvalim - nakon dva tjedna igranja Sunčice među slovima bez problema zna prvo slovo riječi i sad nam je omiljena igra u šetnji da ja kažem riječ, a on prvo slovo. Počeo je i slovkati riječi i skroz mu je to zanimljivo, baš se ufurava u učenje slova. :bravo1: :love1:

ISto je i s brojevima, nakon Sunčice među brojevima brojanje mu se učinilo puno interesantnijim (a također smo zadnjih par tjedana često čekali kod pedijatrice, a tamo ima njemu super knjiga Disneyeva o brojevima pa ju je načitavao i brojao do beskraja :mrgreen: ).

32. Peterlin - View this post online

05.11.2007. 08:59:50

Ovo sa brojevima je bilo tipično i za mog starijeg sina-prvašića. I danas je tako - može raditi tri sata matematiku, ali pisati (čitati još ok, pisanje je noćna mora)... Zbraja, oduzima, piše brojke, prepoznaje geometrijske likove, ali slova (pogotovo mala tiskana) samo ako BAŠ mora...

No, u školi je zadovoljan, a i učiteljica :bravo1: - sve je u redu!

Mlađi (predškolac) me pak neki dan iznenadio - napravio je DIPLOMU (po uzoru na sličnu koju je kod zubarice dobio za hrabrost ;) ) i to ne samo nacrtanu nego i ispisanu! Pojma nisam imala da zna tak pisati... Na trenutke mi se čini da zna više nego pokazuje (možda nije ni svjestan tih znanja, a tako je bilo i sa starijim)... Klinci uče "sa strane" i neprimjetno, a ta znanja upotrijebe kad oni sami odluče ili kad im ZATREBA! :mrgreen:

33. Montoya - View this post online

05.11.2007. 10:06:51

i ja se hvalim - moj je, valjda kako je zahladilo i vise je doma, krenuo intenzivnije s ucenjem citanja. sad paralelno ucimo mala pisana slova i citamo jednostavnije tekstove s velikim stampanim slovima.

odvojili smo slikovnice koje imaju malo pisanog teksta i mogu slobodno preporuciti slikovnicu s auticem Kriskacem (svijet knjige, 19 kn) kojoj je tekst dosta jednostavan, a slova su prekrasno velika i jasna :bravo1:

» Mama-Mami Forum » 3-7 god. » Citanje
29.07.2014. 08:37:27 : Mama-Mami Forum : Zajedno smo jači!!!
Free online games | Adventure games | Arcade games | Fighting games | Dress-Up games | Puzzle games | Jigsaw games | Coloring games | Games for girls
Mama-Mami | Obiteljski Forum | Kolači i torte | Besplatni foto oglasi | Prirodna kozmetika | EOS 400D | Free Games | Obitelj | Free online games |