Mama-Mami | Obiteljski Forum | Kolači i torte | Besplatni foto oglasi | Prirodna kozmetika | EOS 400D | Free Games | Obitelj | Free online games |
Free online games | Adventure games | Arcade games | Fighting games | Dress-Up games | Puzzle games | Jigsaw games | Coloring games | Games for girls

Mama-Mami Forum

Zajedno smo jači!!!
View this site online

» Mama-Mami Forum » 0-1 god. » Malo saveta i malo vise osmeha...

Malo saveta i malo vise osmeha...

1. Sandra77 - View this post online

30.12.2006. 19:05:09

preuzeto sa:
http://www.beba-eva.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=16&Itemid=25

Kada dođete kući DRŽATI DIJETE U PAKETINI PRVIH 12 DANA jer nije još razvijena termoregulacija bebe – tj. bebi je hladno dok ne proradi centar za termoregulaciju.

TEMPERATURA SOBE u kojoj boravi beba od 18 – 20ºC.TEMPERATURA SOBE kod kupanja od 25 – 26ºC. KUPANJE I PREVIJANJE (mijenjanje) bebe – PRIJE DOJENJA (hranjenja)

1. KUPANJE - temperatura sobe kod kupanja od 25 – 26ºC.

A.Prvih 20 dana beba se ne kupa, obriše sa gazom (pelenom) – tj. perucka se svaki dan ili svako drugi dan do 20.dana.

B. Prvo kupanje bebe je 20. dan. - može i svaki dan nakon prvog kupanja. Ne nanositi puder na guzu.Sve se nakon pranja odmah i obriše.

A. Prvih 20 dana, pranje bebe – obaviti sve brzo i spretno (zbog mogućeg pothlađivanja bebe) – svako drugi dan ili po potrebi.

1. Staviti dekicu ispod bebe, pripremiti robicu i ostalo

2. Pripremit tećicu mlake vode.

3. Skinuti gornji dio odjeće s bebe, a donji dio tijela nek ostane dobro pokriven (odjeća i dekica).

4. Smočiti vrh gaze, pa prvo oprati okice, čelo pa ostali dio lica.

5. Oprati i obrisati: vrat (podignuti glavicu - okrečući bebu na bok po potrebi), pa rukice i ispod njih, te ostali dio gornjeg dijela tijela, pazeći da se opere svaki zglob (pazuh,...).

6. Kad je gotov gornji dio tijela navući bebi benkicu i body (na gornji dio tijela).

7. Skinuti odjeću s donjeg dijela tijela te skinuti pelene.

8. S vlažnim maramicama (posebnim za čišćenje guze i prednjeg dijela) obrisati guzu i prednji dio.

9. Smočit pelenu (vrh pelene), oprati i obrisati sve pregibe, nogice i između zglobova, te ostali dio donjeg dijela tijela.

10. Ne stavljati kremu na guzu, samo ako je guza crvena.

11. Onda slijedi pupak i previjanje.

B. 20. dan - prvo kupanje bebe

1. Sve pripremiti, robicu, pelene, dekicu,... šampon, šugaman, štapiće za uši (da se uši malo obrišu)

2. Napuniti punu kadicu vode, izmjeriti temperaturu vode laktom, (kad je na laktu taman temperatura to je temperatura za kupanje), ubaciti čepić šampona u kadicu.

3. Nakon prethodnog pripremanja, skinuti bebu.

4. Polako bebu prenijeti i položiti u kadicu (med.sestra), oprati sprijeda. (PAZI da bebi uvijek držiš glavu)

5. Okrenuti bebu ( s ruke na ruku - pazi na glavicu, pazi da nosić ne dira vodu – med.sestra), te oprati bebu “ozada”.

6. Prenijeti tu istom položaju na dekicu (šugaman), obrisati i obući (pupak i previjanje).

2. PUPAK i PREVIJANJE – dezinf. i imobil. pupka raditi 1 - put na dan Prašak za pupak ne nanositi, osim ako je pupak crven.Pupak ne smije biti crven i mora biti bez mirisa.

1. DEZINFEKCIJA PUPKA (med. sestra) – radidit 1 put dnevno– Pupak dezinficiratI Rivanolom, s malom sterilnom gazom lagano proći preko (gornjeg dijela) pupka. To raditi 6 tjedana (tj. i nakon što pupak otpadne).

2. IMOBILIZACIJA PUPKA (med.sestra) – raditi 1 put dnevno– Lagano (ispod štipalice) oko pupka omotat sterilnu gazu (50 cm dužine) pridržavajući štipalicu. Završiti na način da kraj gaze podvučeš ispod omotane gaze.– Mrežica za pupak – staviti nakon omotane gaze, lagano i ne stegnit, (kupiti malo veću mrežicu da ga ne steže).

3. PREVIJANJE, MIJENJANJE BEBE (med. sestra) - (oprilike 5-6 puta na dan, idealno svako drugo hranjenje)– Staviti Pampersicu, (ispod pupka – da ne ozlijedi pupak)– Preko Pampersice staviti običnu “Tetra” pelenu (ispod pupka – da ne ozlijedi pupak)– Preko svega toga staviti “Trokut” - Švedsku pelenu (preko pupka – te nježno zavezat)– Navući benkicu, body, čarapice i tuticu.

3. DOJENJE – hranjenje traje 20 min svako 3 sata

1. Razvoj mlijeka traje 20 dana. Tada ne jesti celulozu (npr. zelena salata, krastavac karfiol, biži i sl.)

2. Piti od 3-5 litara tekućine dnevno, tj. koliko organizam traži.

3. Prehrana dojilje samo 10% više od uobičajenog hranjenja. Ne forsirati mlijeko ukoliko dojilja nije naučila piti mlijeko (zamijeniti ga sirom, maslom, jogurtima i sl. Uzimati KALCIJ po potrebi.

4. Stolicu dojilja treba imati najmanje svaki drugi dan. Ukoliko nema uzimati lokalno čepiće od glicerina za odrasle. (Ništa ne uzimati na usta, ni lijekove za stolicu, ni kompote ili slično).

5. Tuširati se svaki dan mlakom vodom (nikako ležati u kadi) i uvijek neka je netko od ukućana blizu dojilje dok se tušira.

6. Njega epiziotomije samo čisto i suho, nikakvi čajevi ni sprejevi.

7. Kod dojenja je važan relaksirajući položaj dojilje. Dok doji ne smije primati nikakve posjete i pričati. Isključivo dojilja mora biti sama sa svojom bebom dok doji tj. bebi mora pripadati psihofizički i emocionalno potpuno. U toku dojenja uz nju može biti samo otac djeteta. Prije dojenja treba pripremiti jednu čašu nekog napitka i koji keksić, poslije podoja popiti (može i nešto pojesti) i ostati se odmarati pola sata malo podignutih nogu. Ukoliko osjeti da ima grčeve u nogama malo pojačati dozu kalcija. U toku stvaranja mlijeka jako je često povremeno dosta jako znojenje u dojilje i dok doji česte su pojave laganog vaginalnog krvarenja. Važno je znati vremensku dužinu dojenja - Prvih 20 dana hraniti bebu svako 3 sata po 20 minuta (“mačeha”), ako treba i probuditi bebu. Ne duže jer beba rani bradavice i iscrpljuje “do daske”. Jedno dojenje jedna sisa, drugo dojenje druga sisa. Od 20-tog dana bebi se izbacuje noćni obrok.

8. Kontrola tekućine kod novorođenčeta (fontanela - rupica na glavi, pelene) – da ne dođe do dehidracije.

9. Krvavo povraćanje novorođenčeta – je bezopasno (dijete posisalo neki kapilar od ranjene bradavice).

10. Bljuckanje novorođenčeta. (Prokuhati vodu i staviti čaj od kamilice i to dati bebi)

11. Povraćanje u mlazevima na nos i usta kod novorođenčeta. (Okrenuti bebu preko ruke da se oslobodi zraka na naučena 4 načina)

12. Začepljen nosić kod novorođenčeta, beba može zaspati u toku dojenja zbog začepljenog nosića tj. beba se umori (koristiti pumpicu za nosić i to prije dojenja; malo majčinog mlijeka prokuhati i staviti par kapi u bebin nosić; kontrola od 1.5 mjeseci – od 3.mjeseca cijepljenje).

13. Napitci, kako se spremaju i kada se daju novorođenčetu (kamilica sa malo šećera prokuhanog u vodi).

14. Žutica, koliko traje i kako se tada hrani novorođenče – (žutica dolazi 3.dan i traje od 3 – 7 dana do 21. dana, bebu dobro utopliti – mora biti u paketini do 12. dana).

15. Masno mlijeko kod majke produžuje žuticu kod novorođenčeta (ne prekidati dojenje nego nastaviti)16. Boja i učestalost stolice kod novorođenčeta (stolica je u početku štrcajuća i mora biti zlatno žute boje).

17. Boja mokraće u novorođenčeta (mora biti bezbojna).

18. Izgled i boja zdravog novorođenčeta (plače, dere, čupa, i radi one 4 stvari).

19. Izgled i boja gladnog novorođenčeta (prazan trbuščić, nema stolicu, plače, puno jede...).

20. Centar za termoregulaciju novorođenčeta (razvija se 10-11 dana – bebu držati u paketini do 12 dana (i kod žutice), beba mora biti na toplom, opipat stopala i podlakticu i ako je hladna onda obući bebi još jedan sloj odjeće, čarapice i kapicu, ako se beba znoji po čelu i općenito znak je da joj je pretoplo onda joj svući sloj odjeće).

21. Težina novorođenčeta (fiziološki pad težine od 7 - 10% – normalno je da dijete izgubi do 10% težine nakon poroda i vrati se na svoju težinu 15. dan.; ne vagati bebu da se ne prepadnemo)

22. Miris i toplina majčinog mlijeka privlači novorođenče.

23. Dojke dojilje su tople i bogato išarane krvnim žilama.

24. Najvažniji je prvi susret novorođenčeta – bradavica – mlijeko koji služi kao prvi zapis u glavi za dugo uspješno dojenje. (U bolnici ne dati da bebu umjetno hrane, bebu dojiti odmah nakon poroda – tj. u prvih sat vremena)

25. Lijekovi dati u toku poroda uspavljuju novorođenče i ometaju refleks sisanja kao što i mijenjaju sastav mlijeka dok se ne izluče iz organizma dojilje (carski rez – obavezno nastaviti dojiti).

26. Antibiotici smanjuju količinu i mijenjalu okus majčinog mlijeka na štetu novorođenčeta.

27. Znakovi gladi kod novorođenčeta su: zelena stolica (i ne mora značiti ako je samo ovo), mokraća nije bezbojna, mnogo plače, često siše dojku, pije mnogo tekućine i nema puni stomačić. (Znači, znakovi site bebe su: stolica – zlatno žute boje, mokraća bezbojna, puni stomačić). Kad nema stolice kod bebe – onda pritisnuti malo zamašćeni vrh toplomjera u guzu i podignit noge bebi da bi se potakla stolica.

28. Mastitis ili upala dojke (kako spriječiti – piti puno tekućine). Ne kupiti grudnjak koji podiže dojke jer se mlijeko vraća, uvijek čist grudnjak – lagani pamučni, ošišati nokte, dezinficirati bradavicu prije dojenja.

29. Ragade ili ranjenje bradavice (kako spriječiti – pravilno dojiti (beba ustima treba uhvatiti i areolu a ne samo bradavicu), ne dojiti dijete više od 20 min.30. Refleks sisanja kod novorođenčeta (vjetrovi, uzrigivanje, štucanje i kihanje).– Beba će jako puno kihati – to nije prehlada,– Ne davati piti ako beba sve izriga već dati malo kamilice da se smiri želudac, pustiti bebu.– Beba štuca jer se nagutala zraka prilikom sisanja, onda leći bebu na desni bok jer se tako zrak manje skuplja.– Dok miruje i štuca – znači da je beba sita, a ako plače onda dati sisati, a dati piti ako štuca nakon sisanja.– Ne prekidati štucanje.– Nakon podoja bebu položiti na desni bok.

VAŽNO!! Kod dojenja novorođenčeta normalno rođenog bez ikakvog davanja lijekova majci prilikom poroda: 1. Nakon poroda odmah dati majci na podoj,2. Nikakva umjetna nadohrana,3. Prvi zapis u glavi novorođenčeta mora biti bradavica i okus majčinog mlijeka,4. Važna je dužina dojenja (20 min svako 3 sata),5. Refleks sisanja novorođenčeta – borba za opstanak,

6. Oslobađanje zraka uzetog sisanjem.

· GRČEVI KOD BEBE – je blokirani zrak u želucu.· DOHRANA – ne prije 4. mjeseca (zubići – beba traži da nešto grize), a do 3. mjeseca dojiti i davati piti (čaj).

· PRIJE SVAKOG PODOJA u prvih 20 dana:– dobro oprati ruke,– staviti kapi u nos (Sintocinon za odrasle),– dezinficirati dojke,– vodom opranom pumpicom izdojiti malo mlijeka prije i poslije dojenja.

· DOJENJE:– postaviti dijete u razini s bradavicama (ležeći (Bosa) ili neki drugi položaj),– dodirnuti bebi gornju usnu bradavicom pa će beba širom otvoriti usta, pa stavi cijelu bradavicu s areolom u bebina usta. (Pravilno i uspješno dojenje – Bosa),– čim bebi nakon što podignemo padaju njene rukice i glava nakon dojenja to je znak da je beba sita i spremna za spavanje.

· Ako se beba ZAGRCNE, bebu položit preko ruke tj, okrenuti je prema dolje i malo je tapšati po leđima.

· DOJKA NAKON PODOJA mora biti što praznija.

· POLOŽAJ SPAVANJA BEBA – mijenjati bebi položaj s desnog na lijevi bok dok spava, osim nakon podoja – onda bebu položiti na desni bok 30-tak minuta.· 20 DAN SE IZBACUJE NOĆNI OBROK – u 24:00h zadnji obrok (ili izdojiti mlijeko u bocu za noćni obrok pa izaći vani), u 6:00h prvi obrok.· OD 1. dana beba pije 150g tekućine – Kad beba plače a nije vrijeme jela - skuhati kamilicu s malo šećera (neka bude ukusno).

· DOJKE SE 20. DAN VRAĆAJU U NORMALU.· Nakon poroda DOBRO SE ČUVATI 6 TJEDANA: u prvih 40 dana (dolje navedeno može imati i miris)– prvo dolazi krvarenje– pa sukrvica– žućkasti iscjecak (pojavljuje se između 10. i 12. dana)– bijeli iscjedak

· PRVO PRANJE KOSE – 12. dan

4. OSTALO KUKOVI bebini – ne vježbati kukove, već kad otpadne pupak staviti bebu na prsa, pa se ona sama koprca i plače i na taj način vježba kukiće, pustiti je tako 2 minute.PRANJE KOSE TJ. TJEMENA kod bebe – pranje s navlaženom gazom, SUŠENJE sa suhom gazom.TJEMENJAČU kod bebe – provjeriti da nije seboreja, onda se obavezno mora ići dermatologu. KONAC – medicinski (samorazgradivi) konac (Ketjut), ponijeti u rodilište za šavove mami u porodu.

Samo sto je moja S. prvih mesec dana visila na meni i po sat vremena, sa minimalnim razmacima! Ne znam sta bi autor ovog teksta rekao na to? :mrgreen:

2. Sandra77 - View this post online

30.12.2006. 19:09:46

I jos da posle 20. dana izbaci nocni obrok! KAKO? :roll:

3. Hobit - View this post online

30.12.2006. 19:15:23

beba EVA mi je autoritet ono :roll:

4. boba1983 - View this post online

30.12.2006. 19:24:47

[quote:2b3a85ae02]Kad beba plače a nije vrijeme jela - skuhati kamilicu s malo šećera (neka bude ukusno).

Ajme meni! :mlotek: :mlotek: :protest: :protest:

5. Andrej - View this post online

30.12.2006. 20:07:26

Samo ću se nasmijati na ovo gore napisano :hihi: :hihi: :hihi:

6. željka znatiželjka - View this post online

30.12.2006. 23:54:04

Ajme, kojih li gluposti...
Iskreno se nadam da se nitko neće toga pridržavati.
I da "upute" nisu došle s blagoslovom ministarstva.

7. Anci - View this post online

31.12.2006. 02:26:48

Povraća mi se, ovo je trebalo na Humor

Nemam se sad živaca tamo registrirat i popljuvat ih kompletno...

I onda se ja još čudila kako su me svi blijedo gledali u SPlitu kad sam s bebom od nepunih mjesec dana pičila u Split i landrala vani s njim cijelo vrijeme a bio je 'jadan' pokriven samo dekicom i u laganom bodiju :roll:

8. lakra - View this post online

31.12.2006. 02:35:50

:puke:

9. Fortuna - View this post online

31.12.2006. 08:08:39

ovo je stvarno za humor.
inace moja prijateljica iz splita je isla sa muzem na njihov kurs (900 kuna da bi tata mogao prisustvovati porodu al ga ionako nisu pustili u rodiliste)

kao mladoj mami koja je tesko ostala trudna i koju su i za vrime trudnoce 2 purta vodili na ciscenje jer kao nije nesto u redu sa plodom........ sjecate se margarite sa rode) ovakvi kursevi i savjeti su dovodili do ludila jer je jadna zenska tila napraviti sve po pravilu i na kraju je sebe samo izludivala a ja sam je zivkala na tel i tjesila.

ja sam ove savjete dobila kopirane od nje i bila sam sokirana kako i na koji nacin netko zaraduje lovu praveci nove mame nesigurnima u same sebe.

tocno prije dvi godine sam i bila stavila topic na rode di sam ih molila da oni kao udruga reagiraju jer je bolje da se one jave nego da ja kao pojedinac pisem mejl il pismo bebi-evi tj onima koje odrzavaju ovakve kurseve ( kurs prije poroda je jos ludji od ovog za njegu novorodenceta).

moja prija je cak kupila monitor tako da kad imaju goste a vrime je dojenju kojem , po beba-evinim propisima nitko ne smije prisustvovati, ona moze iz spavace sobe gledati a za tusiranje je cekala muza ili sestru jer ju je bilo strah da se nesto ne desi .

da spomenem radi se o visoko skolovanoj zenski i njenom muzu al kazem vam, u strahu za dobrobit svoje bebe isli su raditi sve po propisu i na kraju je zenska bila na rubu sloma zivaca. srecom, par miseci nakon poroda mi smo dosli doli i ulili joj povjerenje u samu sebe , sigurnost da se nista nece desiti ako doji a netko je u blizini, da smije pricati, tusirat se kad oce, ne turat sprej za nos prije podoja i slicno.

10. zeko - View this post online

31.12.2006. 21:15:55

da citiram "Fortunu"
inace moja prijateljica iz splita je isla sa muzem na njihov kurs (900 kuna da bi tata mogao prisustvovati porodu al ga ionako nisu pustili u rodiliste)

Koliko znam, jedini tecaj na koji se moze ici u ST-u da muz (ili bilo koja druga pratnja) prisustvuje porodu jest onaj koji organizira bolnica Firule u sklopu koje se nalazi rodiliste

'Uputstva' su stvarno presmjesna: :hihi:

BTW, na nekoj od lokalnih ST televizija ima i emisija tog Kluba. . .par puta sam gledala njihove (ne cijele vec dio jer ili ne stignem ili me nervira) i o tome bi se moglo pricati. :ne zna:

11. MGrubi - View this post online

01.01.2007. 00:14:20

ja ošla na forum i :protest:

12. Danijela_Hrabra - View this post online

01.01.2007. 00:47:29

Ovoliku hrpu gluposti nisam vec jako dugo vidjela na jednome mjestu :roll:

Ovo bi trebalo imati naslov: "KAKO NE POSTUPATI SA BEBOM" :protest:

13. hobotnica - View this post online

01.01.2007. 00:51:08

Ne znam bi li se smijala ili plakala od muke :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

14. Laveda - View this post online

01.01.2007. 01:04:21

Sori, ali ja ne vidim što je tu baš tako grozno :ne zna:

Ima nekoliko neprimjenjivih savjeta, ali valjda smo i same dovoljno inteligentne da nećemo primjeniti baš sve što nam netko želi nametnuti?

Fortuna meni je presmiješno ponašanje ove tvoje prije. To nema veze sa školom i stručnom spremom. Svi smo više-manje neiskusni uletili u prvo iskustvo majčinstva pa nismo kupovali monitore za priču s gostima :hihi: :hihi: :hihi:

Oprosti, ali meni je to za riknut :ne zna: :lool:

15. MGrubi - View this post online

01.01.2007. 10:56:59

da lako nama s internetom a šta je s onim mamama koje ne mogu na net, koje ne znaju za Rodu, njima su ovo stručni savjeti jer je voditeljica ujedno i patronažna sestra,

mene najviše :()) onaj dio o 3sata razmaka i 20min podoji , pravi recept za izgubiti mlijeko

ako već dijele savjete neka naprave i domaću zadaću :kompjuter:

16. MGrubi - View this post online

01.01.2007. 10:58:45

isti savjet za brzi gubitak mlijeka je i onaj o izbacivanju noćnog podoja :protest: :protest:

17. MGrubi - View this post online

01.01.2007. 10:59:18

isti savjet za brzi gubitak mlijeka je i onaj o izbacivanju noćnog podoja :protest: :protest:

18. Fortuna - View this post online

01.01.2007. 11:51:23

laveda bilo tebi smisno ili ne tako je :ne zna:
monitor joj je sluzio kako da vidi goste dok doji tako i da vidi malu dok spava.
kako tko prilazi svom prvom majcinstvu i to kupovina monitora nakon dva puta lezanja na stolu za kiretazu, ostatak trudnoce gdje su je ubjedili da se plod ne razvija kako treba te poroda nakon kojeg 2 dana nije vidila svoje dite i nije znala jel sve u redu, jel ziva i slicno je stvarno osbna stvar bez obzira jel to nekome smisno ili ne :kompjuter:

19. Danijela_Hrabra - View this post online

01.01.2007. 13:04:19

Quote Laveda
Sori, ali ja ne vidim što je tu baš tako grozno :ne zna:

Ima nekoliko neprimjenjivih savjeta, ali valjda smo i same dovoljno inteligentne da nećemo primjeniti baš sve što nam netko želi nametnuti?

Kako jedna mama koja je dobila prvo dijete i kojoj je jedina literatura casopis takve vrste + patronazna koja trkelja takve gluposti moze znati da to nije ispravno? :ne zna:

Mlade mame su nesigurne i ne pada im na pamet pomisliti da je patronazna u krivu :bang:

p.s. ovaj Fortunin primjer je zalostan, a ne smjesan.
Silnim savjetima toj zeni je majcinstvo postalo fobija a ne uzitak :nonosad:

20. Montoya - View this post online

01.01.2007. 13:14:02

vi pricajte sto hocete, ali meni je ovaj fortunin primjer cisto ljudski. netko kupi monitor, a netko ne spava cijelu noc i gleda dijete kako dise... ili spava glavom prema dole (tamo gdje su mu inace noge) da bi lakse culo dijete. glupo ili ne, ali sa svojim strahovima vezano uz (prvo) majcinstvo se svatko nosi na svoj nacin.

21. Laveda - View this post online

01.01.2007. 15:40:46

Quote Fortuna

moja prija je cak kupila monitor tako da kad imaju goste a vrime je dojenju kojem , po beba-evinim propisima nitko ne smije prisustvovati, ona moze iz spavace sobe gledati a za tusiranje je cekala muza ili sestru jer ju je bilo strah da se nesto ne desi .

da spomenem radi se o visoko skolovanoj zenski i njenom muzu al kazem vam, u strahu za dobrobit svoje bebe isli su raditi sve po propisu i na kraju je zenska bila na rubu sloma zivaca.

Cure pa nemam ja ništa protiv monitora za gledanje bebe, ali iz ovoga boldanoga sam shvatila da je žena kupila monitor za gledat goste :ne zna:

Ma gledajte, naravno da smo svi različiti i različito pristupamo raznim temama i dilemama, ali meni je (uz dužno poštovanje prema svima i pri tom ne mislim na konkretne osobe) nepojmljivo da se vadimo na (ne)dostupnost informacija i i na to da je jadan onaj koji nema internet.

Mislim da informacija ima jako puno za one koji ih hoće čuti. Postoje knjige, časopisi, brošure, usmena predaja, tečajevi, mame, prijateljice, pa u novije vrijeme i internet.

I naravno da se nećemo držati svih savjeta već ćemo sve te informacije filtrirati i izabrati ono što je za nas primjenjivo i najbolje.

Mislim, ako se mi danas žalimo da nema informacija, što bi trebale reći mame pred 20 godina, a da se ne govori pred 100. A jednako su nas znale odgajati, po principima i metodama koji su tada bili aktualni. I mi ćemo svoje unuke tretirati na drugačiji način od današnjeg, sigurna sam.

Opet, ne misleći konkretno na Fortuninu priju, ali uzimajući ju kao primjer (jer takvih ima jako puno) meni nije jasno, mlotekajte me do sutra, kako jedna moderna žena, k tome još i školovana, bez obzira na eventualna negativna iskustva, može slijepo slijediti savjet da se ne smije tuširati sama?

Dobro je pa se je i tuširala, kolike to danas izbjegavaju prvih (40 :ajme: ) dana.

I na kraju, za neke stvari ne treba biti posebno pametan ili zainteresiran. Ja recimo do trudnoće nisam puno članaka na tu temu svjesno pročitala već više usput po dnevnim novinama i ženskim časopisima, a na internetu sam puuuuuno kasnije došla do Rode i ostalih korisnih portala i foruma, pa sam svejedno s danom začeća znala da se smijem kupati, da smijem farbati kosu, da ću dojiti od prvog dana i da će mi adaptirano biti krajnja opcija i još masu toga.

Naravno da puno toga nisam znala, ali bar neke osnovne informacije su stvar opće kulture i određenog životnog stava svakoga od nas :ne zna:

22. Sandra77 - View this post online

01.01.2007. 15:47:56

Bravo Laveda! :bravo1:

I znam da mnoge zene ne doje bas zbog ovakvih "strucnih" saveta! Jadne bebe, one traze mamu i ciku, ali im mame ne daju jer nije proslo 3 sata! :mlotek: Ili im uskracuju ciku na maximalo 20 minuta! Strasno!

23. Montoya - View this post online

01.01.2007. 15:49:12

ono za tusiranje - mislim da je caka u tome da je ona cekala da netko dodje doma da bi ona otisla pod tus, a da za to vrijeme netko drugi gleda na dijete. kao (visokoskolovana, normalna, educirana po mnogim temama, razborita i sve u superlativima) mama koja je kolica u kojima dijete spava uguravala u usku kupaonu, da ih ne bih ostavljala same dok se tusiram - oh, kako razumijem tu zenu.

a za ove osnovne informacije koje su dio opce kulture - isto dvojim. znam nekoliko granicnih primjera bedastoca vezanih uz majcinstvo od zena za koje to nikad ne bih ocekivala.

24. Laveda - View this post online

01.01.2007. 16:00:48

Quote Montoya
a za ove osnovne informacije koje su dio opce kulture - isto dvojim. znam nekoliko granicnih primjera bedastoca vezanih uz majcinstvo od zena za koje to nikad ne bih ocekivala.

Ovdje mislim da nije problem u informacijama već u mamama i upravo u njihovoj općoj (ne)kulturi. I ja sam se nagledala i naslušala bedastoća i ne opravdavam ih zato jer je beba eva ili baba roga to tako napisala. Već u sljepilu i tvrdoglavosti onoga koji je dužan skupiti puno informacija i izabrati najbolje za svoje dijete.

Nisam mislila da se podrazumijeva da svi taj stupanj imamo (na žalost), ali bi bilo poželjno da ga imamo, tome se teži ne?

25. Laveda - View this post online

01.01.2007. 16:04:22

[quote:66d697afa2]5. Tuširati se svaki dan mlakom vodom (nikako ležati u kadi) i uvijek neka je netko od ukućana blizu dojilje dok se tušira.

Pa nisam ni ja nemajka da sam se tuširala dok je L gugutala u dnevnom boravku :mrgreen: . Ja sam to obično obavljala dok bi ona spavala u krevetiću, a kupaona mi je odmah do sobe.

26. Anci - View this post online

03.01.2007. 00:43:21

Quote Laveda
Mislim da informacija ima jako puno za one koji ih hoće čuti. Postoje knjige, časopisi, brošure, usmena predaja, tečajevi, mame, prijateljice, pa u novije vrijeme i internet.

Od ovih primjera koje si navela jedino i isključivo sam na internetu neletila na informacije i savjete koji su mi bili imalo korisni.

Od knjiga koje su mi bile dostupne sam progutala tri i od muke nisam mogla primijenit ništa od toga (hranjenje na sat, kupanja i slično...bljak)

Časopisi? Oni koje jesam pogledala sam isto tako i vratila nakon desete stranice reklama za adaptirano i savjeta a la 'pustite dijete da se isplače dvije-tri noći, onda više neće bit problema'

Usmena predaja...lol...Jedina koja mi je rekla išta normalno je bila moja pokojna baka, sve ostalo je bilo 'ne nauči dijete na ruke, hrani na sat, ne reagiraj na plač, beba mora naučit da nije centar svijeta'

Na tečaju za trudnice na kojem sam bila u drugoj trudnoći smo ja i MM dizali ruku i ispravljali patronažnu sestru koja je pričala nebuloze od kojih mi se kosa na glavi dizala...'Nemojte doktorima radit probleme, vaš cilj je da na porod dođete i odradite to čim prije, ne opirite se dripu, epiziotomija je apsolutno nužna, koji kujac će vam kada, to je bljak'

Mama i svekrva su me toliko ispilile u prvo vrijeme da sam ih teškom mukom uopće oustila natrag u kuću - ti si kriva što ti je dijete slabokrvno jer mu nisi dala 'normalnu hranu' (sir i vrhnje s 4 mjeseca, slanina s 8 :roll: ), ti sigurno nećeš moć dojit, itd...

Prijateljice...osim što sam od onih koje imam u ZG s kojima sam bila baš ono, dobra, prva rodila ja pa su one meni dolazile po savjete, imamjednu u Splitu koja se ne kupa i ne pere kosu kad ima mengu i nisam sigurna ali nekako sumnjam da se prala i onih famoznih 40 dana, i žena jedinog našeg frenda koji ima djecu me prije mjesec i pol dana zvala da me pita da li je normalno da njeno četvrto dijete sa 6 mjeseci još uvijek povremeno prekriži nogice i tako spava kad je na trbuhu - ne velim da su glupe i jedna i druga, ali nisu se susrele s informacijama koje bi dale neku drugu stranu priče. A obzirom na njihovo iskustvo, jedino što se dogodilo je da sam na prvi porod otišla isprepadana pričama o hororu i boli, o hororu dojenja i upaljenih cica itd...

Čak ni Iskonove stranice o bebama, s kojih sam i došla na Rodin pa na ovaj forum, nisu nešto posebno dobro organizirane, i dijele neke nebulozne savjete - i hvala Bogu dragom da postoje forumi i portali poput, prvenstveno, Rodinog, koji je, iako prekrut za moj stupanj tolerancije, fantastičan u promicanju dojenja, što prirodnijeg poroda (hoću reć bez nepotrebnih intervencija, ne 'vratimo se u štale rađat') i milijun drugih stvari, MMF, Mame i bebe foruma...

To nije pitanje niti tvrdoglavosti niti sljepila, nego činjenice da su one informacije i savjeti koji su stvarno više štetni nego korisni, tipa ovi na beba Eva portalu, najrasprostranjeniji - jer tko će vjerovat nekim tamo luđakinjama na Rodi, ili nama recimo (vidi raspravu o carskom rezu koja se vodila prije par mjeseci), kad eto patronažna sestra koja vodi taj site, plus hrpa knjiga, mame, prijateljice, usmena predaja starijih daju iste savjete a samo nas je jedan mali broj koji tupimo nešto drugo? :ne zna:

E da, ovo o tuširanju nema veze s čuvanjem bebe, nego se mami ne preporučuje da se tušira ako netko nije u blizini, i ne smije se zaključat u kupaoni jer ako se NJOJ nešto dogodi nema joj tko pomoći - s čime se u načelu slažem obzirom da nismo sve jake i u stanju trčat maraton tih prvih 40 dana, i nije mi se jednom dogodilo da mi se zavrtilo u glavi samo od naglog ustajanja u to vrijeme, kamoli pod tušem :ne zna:

27. MGrubi - View this post online

03.01.2007. 08:54:04

Anci :klanj:

a evo pogledajte odgovor na moj protest o hranjenju na sat

http://www.beba-eva.hr/forum/viewtopic.php?t=11

kasnije ću joj pošteno odgovoriti

:protest:

i evo malo smo se mejlali:

----- Original Message -----
From: Marijana
To: klub@beba-eva.hr
Sent: Tuesday, January 02, 2007 8:29 AM
Subject: Prosvjed

poštovanje,

pročitala sam vaše savjete o dojenju i moram Vam reći da su jako jako LOŠI, pogotovo što se tiče hranjenja svakih 3sata po 20 min,
imate internet pa odite malo na stranice:
http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=96&Tekst2ID=239&Show=2116

nadam se da niti jedna nova mamaa nije se držala Vaših uputa

pozdrav
Marijana

------Original Message-------

From: Niksa Simac
Date: 01/02/07 12:38:38
To: marijana.grubisic@si.t-com.hr
Subject: Re: Prosvjed

Postovanje gospodjo Marijana,
ima li nesto dobro kod nas ?

Znamo za "Rode", poceli smo par godina prije njih, no to nije bitno.
Na nasim stranicama, koje se stalno dopunjuju, nedavno je sve redizajnirano, ima i tekstova "Roda", upucujemo na te stranice vec dugo.

Vi ste za porod kod kuce, a onda upit sto je to, sto to znaci za babice i ginekologe.
Cas ste doktor, pa pravnik itd.
Naravno Vi ste uvijek u pravu.
Od brzine kritike previdite citav tekst, PILOT PROGRAM, izgubite tekst, i eto nas na sudu sa nekim ginekologom ili babicom.

No da ne duzim, vidljivo je da Vam je napad ispred svega, tko nesto lose trazi i u najboljem to ce i pronaci, zar ne.
"Jako, jako, jako, losi, losi, losi, .

Nesto malo vise o svemu tome na nasem Forum-u.
Ne brinite za nase savjete, provjereni su i iz prakse, struke i iz "zivota".

Najvece svijetske zvijezde zagovaraju, javno i na "sva zvona", "bezbolni" porod CARSKIM REZOM, naravno nitko se ne pita sto to donosi majci i djetetu za citav ziovot, nista dobro, samo puno toga losega.

Vase je pravo da birate za sebe i vase dijete ono sto Vi mislite da je najbolje,
savjete prepustite struci, a kod nas ima dosta struke.

Srdacan pozdrav,
Niksa Simac

i moja zadnji odgovor:

poštovanje,

ima dobro kod Vas, pogotovo što se tiče prirodnog poroda, poroda kod kuće, sve je jako pohvalno, i vježbe za trudnice , izbjegavanje epiziotomije, disanje....

ali savjeti za dojenje su loši

na Rodinom Forumu imam prilike naići na mame kojima su savjeti patronažnih sestara (te savjete i
Vi dijelite) zamalo uništile dojenje, zato moj protest . jer iza Vas stoji struka koja radi na pogrešnim savjetima o dojenju i protiv takvog zaleđa se teško boriti . Dojenje nije jednostavno i lako se uništi krivim savjetima . Zato mi nije jasno s jedne strane se podupire dojenje a s druge potkopava.
Udruga Roda je u suradnji s međunarodnim savjetovalištima za dojenje i preuzima njihovo znanje, Savjetnice koje rade na SOS telefonu provode godinu i po na obuci samo o dojenju i poteškoćama kod dojenja.
Zahvaljujući Rodinim tekstovima ja dojim eto 11mj svoje zlato i budem još dugo.

Sporni tekstovi su tu:
http://www.beba-eva.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=19&Itemid=25

Razlog protesta:
-majčino mlijeko se u potpunosti razgradi nakon 90min , dakle uobičajen bi razmak između podoja bio na cca 1,5-2sata ne 3 ili 4 (to su razmaci za adaptirano mlijeko)
-izbacivanje noćnih podoja se ne preporuća ni za 20-tjednu bebu a ne 20-dnevnu (moja prijateljica je izgubila mlijeko jer je morala uvesti dohranu s adaptiranim - zadnji obrok što je rezultiralo cjelonoćnim spavanjem bebe pa su dojke "mirovale" 8-9 sati, i dakako manje podoje = manje mlijeka, nitko je nije imao upozoriti da beba ne smije prespavati noć u komadu ako želi popraviti dojenje)
a što se tiče razmaka između podoja još jedan primjer: mojoj rodici je beba bila gladna svakih 1 - 1,5 sati i prvi mjesec je napredovala 600g i ona uvede dudu varalicu da poveća na takvi "propisni" razmak i beba taj mjesec je dobila samo 300g, ma zamisli, dakako da je pedijatar odmah mahao s adaptiranim bez pitanja razlogu slabog napredovanja , srečom više nije slušala nikog nego svoje dite.

o Asistiranom porodu kod kuće je bilo rasprava na Netu , i to pitanje o legalnosti je uvjek bilo upitno, pitam informativno o mogućim zakonskim rupama ili Izmjenama ili dopunama zakona, nije bila kritika, ja bih radije rodila doma nego u bolnici

Pedijatri su doktori za djecu ne odrasle a dojenje spada pod odrasle-žene,
ginekolozi također nisu doktori za dojenje
patronažna služba je samo pripomoć i to su medicinske sestre koje odslušaju koliko sati o dojenju?
Dakle tko proučava dojenje? Koja struka?

Sve mame koje surfaju po Netu znaju za Rodu ali šta je s onim mamama kojima ste Vi jedini izvor informacija o dojenju?
Ovo su ozbiljne stvari nisu prepucavanja.

Zahvaljujem se na prijašnjem odgovoru
Marijana

još čeka odgovor na ovo
:hekla:

28. MGrubi - View this post online

03.01.2007. 18:51:49

opralo me :roll:

[quote:80204a2235]Poštovanje,
evo ovaj Vaš i naš FORUM polako kreće i to nas stvarno i iskreno raduje.

Kao Admin (Nikša Šimac) mogu obrisati svaki Post, isključiti nekog člana, zabraniti pisanje i sl., ali, za sada, NEČU !

Međutim, u svemu postoje neke granice pa tako i na ovom Forum-u !

Kada netko nešto piše neka piše o svojim iskustvima kakva god da jesu, ograničenja nema !

Ako pak piše nešto stručno, pokušava davati neke savjete i sl., red bi bio, odnosno prvilo je, da se predstavi punim imenom i prezimenom i obavezno svojom stručnom spremom !
Ako radi ničeg drugog, onda da članovi znaju tko i zašto nešto piše, savjetuje i sl., tko je zapravo ta osoba ?

Sve postove koji ne budu, u buduče, poštivali navedeno, obrisati ču !

Pa da ja dam odmah i primjer !
Članke za nas ovdje je napisala i piše:
naša predsjednica, Bosiljka Bulović, viša medicinska sestra primaljskog
smjera, sa cca 40 godina radnog iskustva, od čega preko 20 godina u patronaži.

Na "rukama" je u tih 40-ak godina rada imala cca 100.000 novorodjenih
"Splitskih" beba.

A što se udruge tiće, naša udruga postoji 6 godina, proveli smo niz akcija i projekata, naš rad,
medju ostalim, podržvaju Vlada RH, 3 Ministarstva RH, grad Split i Županija.
Imamo razne stručne suradnike.
Imamo svoje redovne TV i Radio emisije, web-stranicu i ovaj Forum.

Srdačan pozdrav,
Admin-Nikša Šimac

:bang: :bang: :bang:

29. stella - View this post online

03.01.2007. 19:09:19

Quote Sandra77
preuzeto sa:

3. DOJENJE – hranjenje traje 20 min svako 3 sata

1. Razvoj mlijeka traje 20 dana. Tada ne jesti celulozu (npr. zelena salata, krastavac karfiol, biži i sl.)

Važno je znati vremensku dužinu dojenja - Prvih 20 dana hraniti bebu svako 3 sata po 20 minuta (“mačeha”), ako treba i probuditi bebu. Ne duže jer beba rani bradavice i iscrpljuje “do daske”. Od 20-tog dana bebi se izbacuje noćni obrok.

13. Napitci, kako se spremaju i kada se daju novorođenčetu (kamilica sa malo šećera prokuhanog u vodi).

Kad nema stolice kod bebe – onda pritisnuti malo zamašćeni vrh toplomjera u guzu i podignit noge bebi da bi se potakla stolica.

ne dojiti dijete više od 20 min.

20 DAN SE IZBACUJE NOĆNI OBROK – u 24:00h zadnji obrok (ili izdojiti mlijeko u bocu za noćni obrok pa izaći vani), u 6:00h prvi obrok.· OD 1. dana beba pije 150g tekućine – Kad beba plače a nije vrijeme jela - skuhati kamilicu s malo šećera (neka bude ukusno).

PRVO PRANJE KOSE – 12. dan

4. OSTALO KUKOVI bebini – ne vježbati kukove, već kad otpadne pupak staviti bebu na prsa, pa se ona sama koprca i plače i na taj način vježba kukiće, pustiti je tako 2 minute.

Nemam komentara na ove izjave :ajme:

Mogu samo reći da se sa ovim ne slažem :protest:

30. Sandra77 - View this post online

03.01.2007. 19:11:56

I to mu je odgovor?! :roll:

31. MGrubi - View this post online

03.01.2007. 22:06:02

evo i od Bose:

[quote:4eb1f17acb]Važna stavka koju ste naveli je da se doji na Vaš način koji ste negdje pročitali i da je to " NAJBOLJE"- dok u međuvremenu , navodite mali postotak dojenja u Hrvatskoj.

Diljem cijele" lijepe naše" imamo bezbroj tečajeva , koji se baziraju upravo na Vašoj teoriji o pravilnom dojenju a Vi pišete da se doji samo 16%, čudim se onda odakle tako mali postotak. Naš klub ne pokriva edukacijama cijelu Hrvatsku, pa onda ja neznam gdje je greška???

Prepoznavši glavni problem o nemogučnosti dojenja sa svim teškim poslijedicama za majku i dijete, odlučila sam da na ovaj način podučim dojenju buduče i sadašnje majke.

Ja nisam BOG, ali sam radila i vodila visoko stručnu patronažu u Splitu (11 patronažnih sestara) i svako jutro niz godina razgovarale smo isključivo i samo o majci i novorođenom djetetu starih s početkom od samo 3-4 dana razmjenjujuči iskustva dnevno oko 70 slučajeva, jer smo vodile skrb o njima do 2 mj. i ponekad i dalje.

Sa velikom večinom istih smo cijeli život ostali prijatelji i mogli promatrati kako se razvijaju naša učenja.
U svakoj kuči , zadnjih 20. god. način mog učenja dojenja ima uspijeh 100%.
Sve trudnice koje su u našem klubu prošle tečaj doje 100%, a posebno one kojima sam pomagala preči put adaptacije nakon poroda.

Dojenje je krenulo krivim putem kao i porodi , pa mi je drago da se javljate te se nadam da će mo zajedno raditi na tome da nam djeca budu najvažnija jer su ona naša budučnost.

Srdačan pozdrav,
Bosiljka Bulović, vms

je 100%, baš joj vjerujem

32. KriDa - View this post online

04.01.2007. 08:58:38

Quote Montoya
vi pricajte sto hocete, ali meni je ovaj fortunin primjer cisto ljudski. netko kupi monitor, a netko ne spava cijelu noc i gleda dijete kako dise... ili spava glavom prema dole (tamo gdje su mu inace noge) da bi lakse culo dijete. glupo ili ne, ali sa svojim strahovima vezano uz (prvo) majcinstvo se svatko nosi na svoj nacin.

ovo kod mene vridi i sad za drugo dijete, nekad ga svog poštipan dok se ne mrdne u snu i ja skužim da on samo blaženo spava :mrgreen:

33. MGrubi - View this post online

04.01.2007. 17:18:40

ja lipo napisala da ja te savjete nisam izmislila nego tako preporučuju UNICEF i ostale međunarodne organizacije, i navela tri negativna primjera gdje je došlo do sabotaže dojenja zbog 3 sata i nedojenja noću

i izbrisalo me

rekla moja mater: nemoš glavon kroz zid

» Mama-Mami Forum » 0-1 god. » Malo saveta i malo vise osmeha...
26.11.2014. 23:40:45 : Mama-Mami Forum : Zajedno smo jači!!!
Free online games | Adventure games | Arcade games | Fighting games | Dress-Up games | Puzzle games | Jigsaw games | Coloring games | Games for girls
Mama-Mami | Obiteljski Forum | Kolači i torte | Besplatni foto oglasi | Prirodna kozmetika | EOS 400D | Free Games | Obitelj | Free online games |