Mama-Mami | Obiteljski Forum | Kolači i torte | Besplatni foto oglasi | Prirodna kozmetika | EOS 400D | Free Games | Obitelj | Free online games |
Free online games | Adventure games | Arcade games | Fighting games | Dress-Up games | Puzzle games | Jigsaw games | Coloring games | Games for girls

Mama-Mami Forum

Zajedno smo jači!!!
View this site online

» Mama-Mami Forum » » podjela imovine

podjela imovine

1. mamapuž - View this post online

03.09.2006. 23:34:43

help!!

rastava je u tijeku, ja i muž ne možemo se dogovoriti oko podjele jedine imovine koju imamo - stana

stan je kupljen u braku, iako je kredit i vlasništvo na meni - ja sada želim ostati u njemu zajedno sa djetetom, 1/3 stana je otplaćena, i nudim suprugu isplatu njegovog dijela; on se ne slaže sa iznosom i traži više a ja mu to ne želim isplatiti.

da li su slijedeće opcije moguće i koliko to može vremenski trajati? ja bih u međuvremenu iselila sa djetetom iz stana (pretpostavljam da to mogu učiniti bez ikakvih posljedica tek nakon formalne rastave braka)

a) da ja podnesem tužbu za podjelu imovine, navedem da se ne možemo dogovoriti oko cijene i tražim od suda da procijeni vrijednost nekretnine, sa kojom se on onda može složiti?
b) isto kao a, s time da zatražim od suda da proda stan u naše ime i onda podijelimo lovu (koje ni ne bi bilo vjerojatno, nakon što bi se banka podmirila)

2. hana - View this post online

06.09.2006. 12:53:29

Buduci da je tek 1/3 stana otplačena, i vjerovatno imaš i hipoteku na stanu, onda na taj stan pravo raspolaganja ima prvenstveno banka.

Traži savjet od advokata, ili soc. radnika....ako ćeš ti nastaviti otplačivati stan narednih godina, kakvo onda pravo na taj stan može imati bivši??

Niste taj stan do kraja otplatili u braku, nego tek 1/3.

3. Gabi - View this post online

06.09.2006. 13:33:40

Sukladno hrvatskim pravnim propisima, bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja te zajednice i u jednakim su dijelovima suvlasnici u bračnoj stečevini, osim ako nisu drugačije dogovorili (posebnim ugovorom npr.).
U slučaju razvoda braka imovina stečena u braku se dijeli napola (izuzev nasljeđene ili darovane imovine), neovisno o tome tko plaća kredite.

mamapuž, parnice za podjelu bračne stečevine u načelu dugo traju - i po 3-4 godine, nažalost.
Ako nije moguće napraviti sporazum o podjeli bračne stečevine, pokrećeš posebnu parnicu za podjelu bračne stečevine, u kojoj je i banka kao umješač - s obzirom da ste otplatili samo 1/3 vrijednosti stana.

4. majaa - View this post online

06.09.2006. 14:09:17

Moj savjet je da nađeš odvjetnika i da njega pitaš za sve moguće opcije. On će znat. I mislim da je bolje i za tebe i za njega da se dogovorite, jer ako podjela stana ide na sud, mislim, to sam negdje čula, da puno manja lova se dobi za nekretninu. A on mislim da ne treba otići iz stana dok ne bude gotova podjela. A da sam na tvom mjestu, nebi nikako izlazila iz stana van, jer postoje one neke gluposti, to može biti i rekla-kazala, da tvoj muž može nakon nekog vremena promjenit bravu i ne pustit te u stan više, mada još nije gotova podjela, a ti si kao otišla iz stana van. Ma neznam to sam ja sve načula, najbolje s odvjetnikom porazgovarat.

5. deatwin - View this post online

06.09.2006. 15:32:32

I ja dižem ruku za odvjetnika (specijaliziran za obiteljsko pravo), Censtar za socijelnu skrb....

Instant verzija je dobiti otrplike sliku (možda) preko HRVATSKOG PRAVNOG PORTALA ...slijedi web adresa...

http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewforum.php?forum=24&798

Sretno!

6. hana - View this post online

07.09.2006. 12:54:40

Quote Gabi
Sukladno hrvatskim pravnim propisima, bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja te zajednice i u jednakim su dijelovima suvlasnici u bračnoj stečevini, osim ako nisu drugačije dogovorili (posebnim ugovorom npr.).
U slučaju razvoda braka imovina stečena u braku se dijeli napola (izuzev nasljeđene ili darovane imovine), neovisno o tome tko plaća kredite.

Ako nije moguće napraviti sporazum o podjeli bračne stečevine, pokrećeš posebnu parnicu za podjelu bračne stečevine, u kojoj je i banka kao umješač - s obzirom da ste otplatili samo 1/3 vrijednosti stana.

Da li se stan koji još nema puno pravo vlasništva, bez tereta, smatra bračnom stečevinom?

Zakon je takav kakav jeste, ali pravo i pravda nikada nisu bili isto. :ne zna:

7. Gabi - View this post online

07.09.2006. 15:33:27

Bračnu stečevinu čine nekretnine i sva stvarna prava, razne tražbine, kamate na uloženi novac stečen zajedničkim radom i ostali plodovi koji potječu iz zajedničke imovine (prema Obiteljskom zakonu RH).

Što se tiče preciznijeg određenja prava vlasništva, zakonodavac upućuje na Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima RH.

8. hana - View this post online

08.09.2006. 09:47:27

Šta misliš Gabi? Onda nije sve izgubljeno?

U BiH se podjela imovine vrši u parnici, gdje vrijede ( porede Porodičnog ) i norme Stvarnog i Obligacionog prava.

S druge strane....ako se dijele prava, zar se ne bi trebala dijeliti i obaveze?

( u smislu, plačanja pola rate )

:ne zna:

» Mama-Mami Forum » » podjela imovine
23.10.2014. 02:35:57 : Mama-Mami Forum : Zajedno smo jači!!!
Free online games | Adventure games | Arcade games | Fighting games | Dress-Up games | Puzzle games | Jigsaw games | Coloring games | Games for girls
Mama-Mami | Obiteljski Forum | Kolači i torte | Besplatni foto oglasi | Prirodna kozmetika | EOS 400D | Free Games | Obitelj | Free online games |